Supë aromatike peshku bouillabaisse me midhje dhe djegës

Supë aromatike peshku bouillabaisse me midhje dhe djegës

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Bouillabaisse është një frëngjisht aromatike. Tradicionalisht, supa shërbehet me një baguette krokante të thekur dhe salcë ruille.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë aromatike peshku bouillabaisse me midhje dhe djegës
Supë aromatike peshku bouillabaisse me midhje dhe djegës

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Bouillabaisse është një frëngjisht aromatike. Tradicionalisht, supa shërbehet me një baguette krokante të thekur dhe salcë ruille.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

Croutons

 • ½ baguette
 • 1 lugë vaj ulliri

Supë

 • 1 presh
 • 4 thelpinj hudhër
 • 1 kopër
 • 2 degë trumzë
 • 3 gjethe dafine
 • 3 degë majdanoz
 • 2 rripa portokalli zhvishem
 • 1 spec djegës
 • 4 domate
 • 1 patate
 • 4 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë pastë domate
 • 1 badian
 • ⅓ lugë shafran
 • 1½ l lëng peshku
 • kripë, sipas shijes
 • piper , per shije
 • 1 kg fileto peshku
 • 300 g midhje

Salce

 • 2 thelpinj hudhre
 • 2 thelpinj
 • djeges, per shije
 • 1 maje shafran
 • 1 maje kripe
 • 1 e verdhe veze
 • 100 ml vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Udhëzime

Croutons

 1. Prejeni baguetten ne feta te holla.
 2. Nxeheni furren ne 200°C.
 3. E vendosim buken ne nje tepsi te shtruar me leter furre.
 4. Sperqesim me vaj dhe e pjekim per 15 minuta derisa te behet e arte dhe krokante.

Supë

 1. Prisni preshin.
 2. Prisni hudhrën.
 3. Prisni koprën në copa të vogla.
 4. Pretoni trumzën, gjethen e dafinës, majdanozin, lëkurën e portokallit dhe specat djegës në një tufë me fije kuzhine.
 5. Pritini imët domatet.
 6. Qëroni patatet.
 7. Ngrohni vajin në një tenxhere të madhe dhe kaurdisni preshin me kopër për 10 minuta derisa të zbuten.
 8. Shtoni hudhrat dhe skuqini edhe për 2 minuta.
 9. Berishtet e mbledhura, shtojme pasten e domates, anise, domatet dhe shafranin.
 10. I ziejme ne zjarr te ulet per 1-2 minuta duke e perzier here pas here.
 11. I shtojme lëngun e peshkut.
 12. Redoseni me kripë dhe piper dhe lëreni lëngun të ziejë.
 13. Shtoni pataten e paprerë dhe gatuajeni për 30 minuta.
 14. The Ka Hiqni patatet nga lëngu dhe lërini mënjanë.
 15. Pritni hudhrën, djegësin, shafranin dhe kripën në një llaç.
 16. Shtoni lëngun e limonit sipas shijes.
 17. Hiqni tufën e barishteve nga lëngu.
 18. Pastrojeni supën me blender dore.
 19. Prejeni fileton e peshkut në copa të mëdha.
 20. Shtojeni në supë dhe gatuajeni për 10 minuta .
 21. Shtoni midhjet e lara dhe ziejini për rreth 5 minuta lëreni derisa midhjet të hapen dhe peshku të zbutet.
 22. Përdorni salcën e përgatitur për të trashur supën.
 23. Sërbejeni supën e peshkut bouillabaisse me krutona.

Vegla

 • thikë buke
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • tenxhere
 • rrahëse
 • blender dore
 • llaç