Supë aromatike peshku nga peshku i konservuar me perime të skuqura

Supë aromatike peshku nga peshku i konservuar me perime të skuqura

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

E mbushur me perime aromatike, kaperi dhe ullinj aromatikë, kjo e thjeshtë ka një shije të pasur dhe aromë të jashtëzakonshme. Perimet skuqen paraprakisht dhe zihen së bashku me peshkun e konservuar. Përgatitja është aq e thjeshtë dhe e lehtë sa çdo fillestar mund ta përgatisë këtë supë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë aromatike peshku nga peshku i konservuar me perime të skuqura
Supë aromatike peshku nga peshku i konservuar me perime të skuqura

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

E mbushur me perime aromatike, kaperi dhe ullinj aromatikë, kjo e thjeshtë ka një shije të pasur dhe aromë të jashtëzakonshme. Perimet skuqen paraprakisht dhe zihen së bashku me peshkun e konservuar. Përgatitja është aq e thjeshtë dhe e lehtë sa çdo fillestar mund ta përgatisë këtë supë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 qepë
 • 1 speca
 • 2 domate
 • 1 karotë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 4 turshi
 • 200g ullinj, pa koriza
 • 1 lugë pastë domate
 • 1500ml ujë
 • 2 peshk të konservuar
 • 2 gjethe dafine
 • 3-4 lugë kaperi
 • Kripë, për shije
 • Piper i zi, për shije
 • 1 limon
 • 2-3 degë kopër
 • 2-3 degë majdanoz

Udhëzime

 1. Qërojini të gjitha perimet.
 2. Prisni qepët, specat dhe domatet në kubikë të vegjël.
 3. Karrota i grini në rende.
 4. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan.
 5. Skuqini qepët për 2-3 minuta.
 6. Shtoni karotat, përzieni dhe vazhdoni zierjen për 3-4 minuta.
 7. Shtoni specat dhe domatet dhe kaurdisni perimet edhe për 2-3 minuta të tjera.
 8. Preni trangujve në kubikë të vegjël dhe ullinjtë i prisni në rrathë.
 9. Shtojeni pastën e domates në tigan dhe kaurdiseni për 1 minutë
 10. Më pas shtoni kastravecat dhe ziejini për 3-4 minuta.
 11. Veni ujin të ziejë në një tenxhere.
 12. Prisni peshkun në copa të vogla dhe shtoni ne ujin se bashku me lengun e kanaces.
 13. Perimet e skuqura, gjethet e dafines, Shtoni kaperin dhe ullinjte.
 14. Servozoni me kripe dhe piper te zi.
 15. Supen e leme te zieje dhe e leme te zieje per 5-10 minuta. .
 16. Shërbejeni supën e peshkut me barishte të grira hollë dhe feta limoni.

Për një shije intensive, është mirë të përdorni 2 ose 3 peshq të ndryshëm të konservuar. Për shembull salmoni në lëngun e vet ose sprats në salcën e domates.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • tavë
 • tenxhere