Supë bizele me proshutë, presh dhe qepë

Supë bizele me proshutë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Në stinën e ftohtë vjen dëshira për të ngrohur supat. Ky krem i shijshëm ka një shije të pasur dhe shtimi i proshutës së tymosur, preshit dhe qepëve e bën atë shije aromatike dhe pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë bizele me proshutë
Supë bizele me proshutë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Në stinën e ftohtë vjen dëshira për të ngrohur supat. Ky krem i shijshëm ka një shije të pasur dhe shtimi i proshutës së tymosur, preshit dhe qepëve e bën atë shije aromatike dhe pikante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 2 lugë gjelle vaj
 • 450 g proshutë të tymosur
 • 2 qepë
 • 2 qepë të pranverës
 • 450 g bizele
 • 1-2 gjethe dafine
 • 2 l ujë
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • kopër, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni 1 lugë gjelle vaj në një tenxhere të madhe në zjarr mesatar-të lartë.
 2. Skuqni proshutën nga të gjitha anët për 5-6 minuta dhe transferojeni në një pjatë.
 3. Shtoni një lugë tjetër vaj në tigan.
 4. Qepët dhe pjesën e bardhë të preshit i skuqim për 5-6 minuta.
 5. Në të njëjtën tenxhere shtojmë bizelet, gjethet e dafinës dhe proshutën dhe i mbulojmë me ujë.
 6. Lëjmë gjithçka të ziejë.
 7. Pasi të vlojë, pakësojmë ngrohni dhe ziejini duke i trazuar herë pas here, ziejini për rreth 1 orë.
 8. Nëse supa bëhet shumë e trashë, shtoni edhe pak ujë.
 9. Kur bizelet të jenë të buta, hiqni proshutën dhe gjethet e dafinës nga tenxherja.
 10. Përdorni një blender zhytjeje për të përzier rreth ¼ e supës deri sa të dëshironi Bëjeni pure konsistencën.
 11. Pjesën tjetër të supës dhe proshutës e vendosni sërish në tenxhere.
 12. Të gjitha i trazoni mirë dhe e rregulloni me kripë dhe piper.
 13. Zbukuroni supën me bizele me koper e grire dhe e sherbejme.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • blender dore
 • thikë
 • dërrasë prerës