Supë djathi me salcice dhe patate

Supë djathi me salcice dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo supë nuk kërkon shumë kohë për t’u përgatitur, por shija është edhe më e mirë për të. Supa me djathë me salcice dhe patate është e shijshme, mbushëse dhe aromatike. Përbërësit i shtohen lëngut një nga një dhe më pas ziejnë për ca kohë, duke e bërë të lehtë që edhe kuzhinierët fillestarë të krijojnë këtë meze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë djathi me salcice dhe patate
Supë djathi me salcice dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo supë nuk kërkon shumë kohë për t’u përgatitur, por shija është edhe më e mirë për të. Supa me djathë me salcice dhe patate është e shijshme, mbushëse dhe aromatike. Përbërësit i shtohen lëngut një nga një dhe më pas ziejnë për ca kohë, duke e bërë të lehtë që edhe kuzhinierët fillestarë të krijojnë këtë meze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 3-4 patate
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 1300 ml lëng pule, ose lëng perimesh
 • 150 g djathë të përpunuar
 • 3-4 salsiçe
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • barishteve, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qëroni perimet.
 2. Patatet dhe karotat i grini në copa të mesme.
 3. Prisni qepën në copa të vogla.
 4. Ngrohni vajin në një tenxhere mbi nxehtësi mesatare.
 5. Skuqini qepët për disa minuta derisa të zbuten. por jo te jene shume te zeza.
 6. Lumen e nxehte e derdhim ne tenxhere dhe e leme te zieje.
 7. I shtojme patatet, karrotat dhe djathin e shkrire.
 8. Lërini të ziejnë për rreth 15 minuta.
 9. Sulsiçet i presim në copa të vogla dhe shtoni në supë.
 10. Me e rregulloni me kripë dhe piper, vazhdoni gatimin për rreth 5 minuta të tjera.
 11. Supën me djathë spërkateni me barishte të grira përpara se ta shërbeni.

Në vend të supës mund të përdoret edhe ujë.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pan