Supë e imët krem kungulli me proshutë, karrota dhe krem

Supë e imët krem kungulli me proshutë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Shija prej kadifeje dhe shumë kremoze e kësaj vjen në vetvete kur shërbehet me copa proshutë të skuqura dhe fara kungulli. I pjekur në furrë, kungulli ka një aromë veçanërisht intensive. I bërë pure imët, jo vetëm që të bën përshtypje me shijen e tij, por edhe me konsistencën e tij fine.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e imët krem kungulli me proshutë
Supë e imët krem kungulli me proshutë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Shija prej kadifeje dhe shumë kremoze e kësaj vjen në vetvete kur shërbehet me copa proshutë të skuqura dhe fara kungulli. I pjekur në furrë, kungulli ka një aromë veçanërisht intensive. I bërë pure imët, jo vetëm që të bën përshtypje me shijen e tij, por edhe me konsistencën e tij fine.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: supave | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 1200-1300 gr kungull
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • 8 feta proshutë
 • 1 qepë
 • 2 karota
 • 2 thelpinj hudhër
 • ⅓ lugë trumzë, të thata
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 900ml lëng pule
 • 180ml krem pana
 • fara kungulli, sipas shijes
 • Kruton, sipas dëshirës, për servirje

Udhëzime

 1. Preni kungullin pergjysem.
 2. Aten e prere e vendosni poshte ne nje tepsi te lyer me vaj.
 3. Pjekim kungullin ne furre per rreth 35-40 minuta ne 200°C.
 4. E leme te ftohet pak.
 5. Ndajeni me kujdes mishin nga lëkura.
 6. Preni kungullin në copa mesatare.
 7. Prisni proshutën dhe skuqeni në një tenxhere derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.
 8. Hqini nga tenxherja dhe vendoseni në një pjatë.
 9. Prisni qepën në copa të vogla dhe vendoseni në të njëjtin Vend në tenxheren ku është skuqur proshuta.
 10. E skuqim në të për 5-6 minuta derisa të bëhet krokante. hudhrat nëpër hudhra shtypen dhe shtohen në tigan.
 11. The Ziejini perimet edhe për 30 sekonda.
 12. Vendosni mishin e kungullit në tenxhere së bashku me trumzën, kripën dhe piperin.
 13. Hidhni lëngun.
 14. Lëreni të vlojë dhe ziejini për 10-15 minuta.
 15. Shtoni supën Rrumbullakosni kremin.
 16. Hiqeni tenxheren nga zjarri.
 17. Supën me kungull e përgatisni me një blender zhytës. Pure.
 18. Supë me krem kungull, kur ta servirni, spërkateni me proshutë të pjekur, fara kungulli dhe krutona opsionale.

Vegla

 • fletë pjekje
 • blender
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tepsi
 • rende
 • shtypja e hudhrës