Supë e lehtë me kunguj me gjoks pule, patate dhe perime

Supë e lehtë me kunguj me gjoks pule

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Ëmbëlsia e kungullit i jep gjoksit të pulës dhe perimeve një shije interesante dhe është super e shijshme. E përkryer për sezonin e ftohtë të vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e lehtë me kunguj me gjoks pule
Supë e lehtë me kunguj me gjoks pule

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Ëmbëlsia e kungullit i jep gjoksit të pulës dhe perimeve një shije interesante dhe është super e shijshme. E përkryer për sezonin e ftohtë të vjeshtës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 600 g gjoks pule
 • 3 l ujë
 • 3-4 patate
 • 300-350 g kungull të qëruar
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes

Udhëzime

 1. Vendosni gjokset e pules ne nje tenxhere dhe mbulojini me uje te ftohte.
 2. Leni ujin te zieje.
 3. Ulni zjarrin dhe ziejini per 35-45 minuta.
 4. Hiqni gjokset e pules nga lëngu me çarje. lugë dhe lëreni të ftohet.
 5. Prisni mishin në copa të vogla.
 6. Patatet, kungullin dhe karotat i grini në copa mesatare.
 7. Shtoni perimet në lëng mishi dhe lërini të ziejnë.
 8. I ziejini në zjarr të ulët ngrohni derisa perimet të zbuten.
 9. Prisni qepën dhe skuqeni në një tigan me vaj për 5-7 minuta.
 10. Shtoni qepët e skuqura në supë dhe gatuajeni për 1-2 minuta. tenxheren, e rregullojme me kripe dhe piper.
 11. Supen me kungull e trazojme shkurtimisht dhe e sherbejme me barishte.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë me vrima
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • spatula për përzierje
 • lugë përzierje