Supë e lehtë pule me petë, patate, domate dhe karrota

Supë e lehtë pule me petë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Një e lehtë dhe e shijshme që është e mrekullueshme për të kënaqur urinë. Të gjithë i kanë përbërësit në dorë, kështu që kjo supë mund të përgatitet në asnjë kohë. Me pulë, makarona, patate dhe domate, receta është shumë e thjeshtë dhe megjithatë tepër e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e lehtë pule me petë
Supë e lehtë pule me petë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Një e lehtë dhe e shijshme që është e mrekullueshme për të kënaqur urinë. Të gjithë i kanë përbërësit në dorë, kështu që kjo supë mund të përgatitet në asnjë kohë. Me pulë, makarona, patate dhe domate, receta është shumë e thjeshtë dhe megjithatë tepër e shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta rumune

Përbërës

 • 600-700 g fileto pule
 • 1600-1800 ml ujë
 • 3-4 patate
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 2-3 domate
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 4 lugë petë supë
 • kripë , per shije
 • piper i zi, per shije
 • barishte, per shije

Udhëzime

 1. Mbi fileton e pules hidhet uje ne nje tenxhere.
 2. Pjekim mishin per 20-25 minuta.
 3. Me pas e nxjerrim dhe e vendosim ne nje pjate.
 4. I leme filetot e pules te ftohen pak dhe i presim ne copa te vogla.
 5. Patate,qepe dhe qeroje karroten.
 6. Patatet dhe domatet i presim ne copa te vogla.
 7. Patatet e grira i shtojme ne lëngun e vluar.
 8. Supen e leme te zieje per 10-15 minuta.
 9. Prisni qepët me thikë.
 10. Karotat i grini në rende .
 11. Ndërkohë ngrohni vajin në një tigan në temperaturë mesatare në të lartë.
 12. Skuqni qepën për 4-5 minuta. për 4-5 minuta.
 13. Shtoni domatet.
 14. Të gjitha perimet i trazoni mirë dhe i ziejini edhe 5 minuta.
 15. Supës i shtoni përmbajtjen e tiganit dhe petët.
 16. Supën e gatuani edhe për 5-7 minuta.
 17. Shto pulën.
 18. Kripë dhe piper supën, pas 2-3 minutash Hiqeni nga soba.
 19. Supa e pulës me barishte të grira s gaboj.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pjatë
 • qërues perimesh
 • tegan
 • rende