Supë e pasur me fasule me fasule mung, karrota, selino dhe domate

Supë e pasur me fasule me fasule mung

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

E trashë, e pasur, kadifeje dhe shumë aromatik, kjo do t’i pëlqejë të gjithëve. Fasulet e mungit i japin gjellës një aromë të mrekullueshme. Me selino dhe barishte të freskëta, supa ka një shije të shijshme dhe do t’ju mbajë të ngopur për një kohë të gjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e pasur me fasule me fasule mung
Supë e pasur me fasule me fasule mung

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

E trashë, e pasur, kadifeje dhe shumë aromatik, kjo do t’i pëlqejë të gjithëve. Fasulet e mungit i japin gjellës një aromë të mrekullueshme. Me selino dhe barishte të freskëta, supa ka një shije të shijshme dhe do t’ju mbajë të ngopur për një kohë të gjatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: Supa, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta belge

Përbërës

 • 200 g fasule mung
 • 1 qepë
 • 1 presh
 • 2 karota
 • 1 kërcell selino
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë pastë domate
 • 600 g domate, në lëngun e tyre
 • 2500 ml perime stok
 • kripë, për shije
 • 1 gjethe dafine
 • piper i zi, për shije
 • 1 lugë paprika
 • Lëng limoni, për shije
 • ½ tufë majdanoz

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mungën dhe lërini në ujë të ftohtë për 6-8 orë.
 2. Më pas vendosini në një tenxhere dhe ziejini për 30-40 minuta derisa të jenë të buta. dhe karotat.
 3. Qepa, Preshi, karota dhe selinoja priten ne kubik te vegjel.
 4. Nxehni vajin e ullirit ne nje tenxhere.
 5. Skuqini qepet per 2-3 minuta derisa perimet te zbuten.
 6. Shtoni perimet e mbetura. dhe kaurdisim edhe për 3-4 minuta të tjera.
 7. Shtoni pastën e domates dhe kaurdisni për 1 minutë.
 8. Shtoni domatet në lëngjet e tyre dhe lëngun në tenxhere.
 9. Shtoni mungën, kripën dhe erëzat.
 10. Supen me fasule e ziejme te mbuluar ne zjarr te ulet per 25-35 minuta.
 11. Mbarojme me Sezon me leng limoni dhe majdanoz te grire.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse