Supë e pasur me kunguj me gjoks pule dhe perime

Supë e pasur me kunguj me gjoks pule dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Në stinën e ftohtë ndoshta nuk ka asgjë më të mirë dhe qetësuese se një supë. E pasura me gjoks pule dhe perime bëhet më kremoze dhe më e shijshme me krem pana dhe djathë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e pasur me kunguj me gjoks pule dhe perime
Supë e pasur me kunguj me gjoks pule dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Në stinën e ftohtë ndoshta nuk ka asgjë më të mirë dhe qetësuese se një supë. E pasura me gjoks pule dhe perime bëhet më kremoze dhe më e shijshme me krem pana dhe djathë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 gjoks pule
 • 1l ujë
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 1-2 kërcell selino
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • 400ml pure kungull
 • 120ml krem pana
 • kripë , per shije Shije
 • piper i zi, per shije
 • paprika pluhur, per shije
 • 100 g djathe
 • barishte, per shije

Udhëzime

 1. Vendosni gjokset e pulës dhe ujin në një tenxhere.
 2. Lërini të ziejnë dhe ziejini për rreth 30 minuta.
 3. Hiqni mishin, lëreni të ftohet dhe priteni në copa sa një kafshatë.
 4. Lëreni mënjanë lëngun e pulës. ne tenxhere.
 5. Nderkohe qerojme karoten dhe e grijme ne rende te trashe.
 6. Qerojme dhe presim qepen.
 7. Selino e lajme dhe e presim ne copa sa kafsha.
 8. Qerojme hudhren dhe e presim. shtypja e hudhrës.
 9. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan në zjarr mesatar-të lartë
 10. Shtoni qepën dhe skuqeni për rreth 5 minuta.
 11. Shtoni karotat dhe selinon dhe kaurdisni edhe për 5 minuta.
 12. Më pas shtoni hudhrat dhe hiqeni nga zjarri pas 1 minute.
 13. Perimet e skuqura, pulën, purenë e kungujve, kremin e rrahur, kripën Shtoni, piper dhe pluhur paprika në lëngun e pulës dhe i përzieni.
 14. Lëjini të gjitha të ziejnë dhe pas pak minuta hiqeni nga zjarri.
 15. E grini djathin në rende të imët.
 16. Shtojeni në supë sq dhe përziejini që të treten.
 17. Prisni barishtet dhe spërkatni mbi supë me kungull përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • tenxhere
 • rende
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypja e hudhrës
 • tegani