Supë e pasur me pulë me oriz, perime dhe krem

Supë e pasur me pulë me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Kjo shije e këndshme ka një shije prej kadifeje, të pasur dhe jashtëzakonisht të butë. Me mishin e butë të pulës, shumë copa perimesh dhe një lëng mishi të shijshëm, kjo supë me siguri do t’i kënaqë të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e pasur me pulë me oriz
Supë e pasur me pulë me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Kjo shije e këndshme ka një shije prej kadifeje, të pasur dhe jashtëzakonisht të butë. Me mishin e butë të pulës, shumë copa perimesh dhe një lëng mishi të shijshëm, kjo supë me siguri do t’i kënaqë të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje, valoj, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 2 kofshët e pulës
 • 1500-2000 ml ujë
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 1 qepë
 • 1 kërcell selino
 • 3 thelpi hudhër
 • 3 lugë miell
 • ⅓ lugë barishte italiane
 • 150 g oriz
 • 3-4 patate
 • 1 karotë
 • 250 ml krem
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Hidhni pulën me ujë dhe gatuajeni derisa të zbutet, rreth 40-45 minuta.
 2. Kullojeni lëngun dhe priteni mishin në copa.
 3. Ngrohni vajin në një tenxhere mbi nxehtësinë mesatare në të lartë.
 4. Qëroni të gjitha perime.
 5. Qepen dhe hudhren e grisni.
 6. Mos e grini selinon,pataten dhe karotat shume trashe.
 7. Shtoni qepen dhe selinon ne vajin e nxehte.
 8. Skuqini per 5-7 minuta.
 9. Shtoni hudhra dhe ziejini edhe per 30 sekonda.
 10. Shtoni miellin, perziejini mire dhe ziejini per nje minute tjeter.
 11. Hidhni lëngun me lëng mishi në një rrjedhje të hollë duke e përzier vazhdimisht.
 12. Shtoni barishtet italiane, orizin, patatet, karotat dhe krem.
 13. Lëreni përzierjen të ziejë.
 14. Uleni zjarrin në minimum, mbulojeni tenxheren dhe ziejini për 20 minuta.
 15. Shtojeni pulën në supë, rregulloni me kripë dhe piper.
 16. Supën e gatuani edhe për 5-6 minuta.
 17. Spërkatni barishte të copëtuara mbi supë pule dhe hiqeni nga zjarri.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • qëruese