Supë e pasur me tranguj me perime dhe mish të skuqur

Supë e pasur me tranguj me perime dhe mish të skuqur

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një supë e pasur dhe e trashë me mish të tymosur aromatik, zierje viçi dhe turshi është gati në vetëm gjysmë ore duke përdorur këtë recetë të thjeshtë. Mishi fillimisht piqet dhe më pas zihet. Perimet e ziera dhe kastravecat turshi japin një shije të shijshme dhe japin erëzat e nevojshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e pasur me tranguj me perime dhe mish të skuqur
Supë e pasur me tranguj me perime dhe mish të skuqur

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një supë e pasur dhe e trashë me mish të tymosur aromatik, zierje viçi dhe turshi është gati në vetëm gjysmë ore duke përdorur këtë recetë të thjeshtë. Mishi fillimisht piqet dhe më pas zihet. Perimet e ziera dhe kastravecat turshi japin një shije të shijshme dhe japin erëzat e nevojshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 250 g salsiçe gjuetie
 • 250 g proshutë
 • 250 g mish pule, të tymosur
 • 250 g mish derri, të tymosur
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 1 qepë
 • 1 karotë, të vogla
 • 3-4 trangujve
 • 4-5 lugë paste domate
 • 2500 ml ujë
 • 1 kanaçe ragu viçi
 • 2-3 lugë kaperi
 • 70 g ullinj pa fara
 • 100 ml ujë kastraveci
 • 2 gjethe dafine
 • kripë, sipas shijes
 • e zezë piper, sipas shijes

Udhëzime

 1. Prisni salsiçet e gjuetisë, proshutën, mishin e pulës dhe mishin e derrit në kubikë të vegjël ose rripa të holla.
 2. Nxehni gjysmën e vajit në një tigan.
 3. Skuqni mishin e prerë për 5-6 minuta derisa të bëhet krokant.
 4. Qëroni perime.
 5. Qepa e prere ne kubik te vegjel.
 6. Mesatarisht karrotat dhe kastravecat ose pritini ne rripa te holla.
 7. Ngrohni vajin e mbetur ne nje tigan tjeter.
 8. Skuqini qepen ne te per 2 deri ne 3 minuta derisa te zbutet. .
 9. Shtoni karotat, i trazoni mirë dhe 3- I ziejini për 4 minuta.
 10. Kastravecat i shtojmë perimeve dhe i ziejmë edhe për 2 minuta të tjera.
 11. Shtoni pastën e domates, e trazojmë mirë dhe i kaurdisim për 4-5 minuta.
 12. Vlim ujin ne nje tenxhere.
 13. Mergja e viçit dhe shtojme mishin e skuqur ne ujin e vluar.
 14. I ziejme per 5 minuta.
 15. Shtoni perimet e skuqura, kaperin, ullinjte, shëllirën, gjethet e dafinës, kripën. dhe piper tek supa.
 16. Supën me kastravec turshi e ziejmë për rreth 5-6 minuta, më pas e shërbejmë.

Vegla

 • tegan
 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende