Supë e përzemërt e pulës me petë bollguri, patate dhe mish

Supë e përzemërt e pulës me petë bollguri

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Petat e thjeshta të bëra nga bollgur, vezë dhe gjalpë janë pika kryesore e kësaj drite. Me këtë shtesë, bëhet edhe më e shijshme dhe më e shijshme. Me patate, perime të skuqura dhe pulë të zier, supa është jo vetëm e përzemërt, por edhe shumë ngopëse.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e përzemërt e pulës me petë bollguri
Supë e përzemërt e pulës me petë bollguri

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Petat e thjeshta të bëra nga bollgur, vezë dhe gjalpë janë pika kryesore e kësaj drite. Me këtë shtesë, bëhet edhe më e shijshme dhe më e shijshme. Me patate, perime të skuqura dhe pulë të zier, supa është jo vetëm e përzemërt, por edhe shumë ngopëse.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 kofshët e pulës
 • 2 L ujë
 • 1 vezë
 • kripë për shije
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 4-5 lugë bollgur
 • 4-5 patate
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 1-2 luge vaj vegjetal
 • piper i zi, per shije
 • barishte, per shije

Udhëzime

 1. Vendosni kofshët e pulës në një tenxhere, mbushni me ujë dhe ziejini për rreth gjysmë ore.
 2. Hiqni kofshët e ziera të pulës dhe vendosini në një pjatë.
 3. Lërini të ftohen dhe pritini në copa. dhe gjalpin e zbutur e rrahim lehtesisht me bollgurin ne nje ene.
 4. E leme perberjen te qendroje gjate pergatitjes se perimeve.
 5. Patatet qerojme, presim ne feta dhe shtojme ne legen e vluar.
 6. Zejeni perimet per 15-20 minuta.
 7. Qërojmë qepët dhe i presim imët.
 8. Karotat i qërojmë dhe i grijmë në rende të trashë.
 9. Ngrohim vajin vegjetal në një tigan në zjarr mesatar.
 10. Skuqim qepët në të për 4- 5 minuta.
 11. Përziejini karotat dhe gatuajeni për të njëjtën kohë.
 12. Përzierja e bollgurit një lugë çaji ose një lugë gjelle në supë që zien.
 13. Që masa të mos ngjitet në lugë, njomni lugën me ujë të ftohtë.
 14. Shtoni pulën dhe perimet e skuqura, kripë dhe piper.
 15. Lëreni supën rreth 5-7 minuta të gatuhet n.
 16. Shërbejeni supën e pulës me petë bollguri sipas shijes me barishte të grira.

Në vend të kofshëve të pulës mund të përdoren gjithashtu këmbë të plota, nyje ose gjoks pule.

Vegla

 • Tavë
 • Pjatë
 • Ques
 • Thikë
 • Tavë prerëse
 • Tavë
 • Rende
 • Lugë
 • Tasë