Supë e përzemërt e viçit me patate, speca dhe karrota

6 persona | 120 minuta

Një aromë ushqyese dhe e shijshme, speca dhe karota, që përgatitet lehtë dhe do të kënaqë të gjithë familjen me shijen e saj. Dhe sigurisht si çdo supë e nxehtë, kjo supë viçi është shumë e dobishme në stinën e ftohtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Supë e përzemërt e viçit me patate
Supë e përzemërt e viçit me patate

6 persona | 120 minuta

Një aromë ushqyese dhe e shijshme, speca dhe karota, që përgatitet lehtë dhe do të kënaqë të gjithë familjen me shijen e saj. Dhe sigurisht si çdo supë e nxehtë, kjo supë viçi është shumë e dobishme në stinën e ftohtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 qepë
 • 600-700 g viçi
 • 2500 ml ujë
 • 4-5 patate
 • 1-2 speca
 • 1-2 karota
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • 3 lugë pastë domate
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Qojmë qepët, njërën e presim në copa të vogla dhe tjetrën e lëmë të plotë.
 2. Vendosim mishin dhe të gjithë qepën në një tenxhere.
 3. I hedhim në ujë të ftohtë, i lëmë të vlojnë dhe i ziejmë në zjarr të ngadaltë derisa të arrijë mishi. është i butë .
 4. Më pas hiqeni mishin, lëreni të ftohet dhe priteni në copa sa një kafshatë.
 5. Kuleni lëngun në një sitë të imët dhe lëreni të ziejë përsëri.
 6. Qëroni patatet dhe priteni në copa sa kafshatë.
 7. Shtoni patatet në lëngun e mishit dhe ziejini për rreth 15-20 minuta.
 8. Lani, pastroni dhe prisni specat në copa të vogla.
 9. Karrotat qërohen dhe grihen në rende të trashë.
 10. Ngrohim vajin vegjetal. në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 11. Shtoni qepën e dytë të grirë imët E skuqni për rreth 4-5 minuta.
 12. Më pas shtoni karotat dhe skuqeni edhe për 2-3 minuta të tjera.
 13. Më pas shtoni specat dhe skuqini perimet per 3-4 minuta te tjera duke i perzier.
 14. Pastaj shtoni pasten e domates, perziejini E trazojmë dhe e heqim nga zjarri pas 1 minute.
 15. Shto mishin e grirë në lëng mishi.
 16. Shto perimet e skuqura.
 17. Supën e rregullojmë me kripë dhe piper dhe e lëmë të ziejë për një kohë të fundit rreth 5 minuta.
 18. The supë me mish viçi para Shërbejeni spërkateni me barishte të grira.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tavë
 • sitë
 • rende
 • spatula
 • tavë