Supë e përzemërt me fasule me patate, lakër savoja dhe presh

Supë e përzemërt me fasule me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky me patate, lakër savoja dhe presh është shumë i thjeshtë dhe i lehtë për t’u përgatitur. Perimet e skuqura i japin supës një notë aromatike dhe e bëjnë meze shumë të shijshme. Shtimi i patateve e bën gjellën shumë të ngopshme, duke e bërë atë ideale për një vakt të plotë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e përzemërt me fasule me patate
Supë e përzemërt me fasule me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ky me patate, lakër savoja dhe presh është shumë i thjeshtë dhe i lehtë për t’u përgatitur. Perimet e skuqura i japin supës një notë aromatike dhe e bëjnë meze shumë të shijshme. Shtimi i patateve e bën gjellën shumë të ngopshme, duke e bërë atë ideale për një vakt të plotë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Vlim, Zhjerim, pjekje | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane|Receta polake

Përbërës

 • 3 patate
 • 1 karotë
 • 1 presh
 • ½ kokë lakër savoja, e vogël
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 1 lugë paprika pluhur i tymosur
 • 1200ml lëng perimesh, ose ujë
 • 1 kanaçe Fasule
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Patatet dhe karotat i prisni ne copa te mesme.
 3. Pjesen e bardhe te preshit dhe lakres e grini ne copa te vogla.
 4. Shtypni hudhren ose e prisni me thike.
 5. Nxeheni vajin ne nje tenxhere dhe shtojme preshin per 5-6 minuta kaurdisim ne zjarr mesatar.
 6. Shto hudhren dhe kaurdisim edhe per 30 sekonda.
 7. Sperkasim perimet e skuqura me paprika, i trazojme dhe shtojme legen per rreth 15-20 sekonda. më vonë.
 8. Pasi lëngu të vlojë shtojmë patatet dhe karotat.
 9. Lëreni të ziejë të gjitha të mbuluara për 10 minuta.
 10. Shtoni në tenxhere edhe lakrën, përzieni dhe ziejini edhe për 5-6 minuta. .
 11. I kullojmë fasulet dhe më pas i shtojmë në supë.
 12. I rregullojmë me kripë dhe piper dhe i gatuajmë për rreth 2 deri në 3 minuta më vonë, e largojmë nga zjarri.
 13. Supën me fasule e shërbejmë menjëherë.

Në vend të preshit mund të përdoret edhe qepa.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje hudhre
 • tenxhere