Supë e përzemërt me mish të grirë me patate, perime dhe qiqra

Supë e përzemërt me mish të grirë me patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ky i përzemërt është bërë nga mishi i grirë i qengjit me qiqra dhe perime. Erëzat si qimnon, koriandër, paprika pluhur dhe kanellë i japin një aromë intensive. Supa shijon më së miri me barishte të freskëta të copëtuara dhe një copë salcë kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e përzemërt me mish të grirë me patate
Supë e përzemërt me mish të grirë me patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ky i përzemërt është bërë nga mishi i grirë i qengjit me qiqra dhe perime. Erëzat si qimnon, koriandër, paprika pluhur dhe kanellë i japin një aromë intensive. Supa shijon më së miri me barishte të freskëta të copëtuara dhe një copë salcë kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatojme, Pjekim, Vlim | Menu: supave | Kuzhina: Receta angleze

Përbërës

 • 2 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 500g mish qengji të grirë
 • 2 lugë qimnon të grirë
 • 2 lugë gjelle koriandër të bluar
 • 2 lugë paprika të bluar
 • ¼ lugë çaji kanellë të bluar
 • ½ lugë piper kajen
 • ½ lugë piper i zi
 • 1 lugë kripë
 • 2 lugë paste domate
 • 600g qiqra, të konservuara
 • 400g domate të copëtuara, të konservuara
 • 2-3 patate
 • 1 karotë
 • 1L Llak viçi, ose ujë
 • 1 tufë spinaq, i vogël
 • Ajkë kosi, sipas shijes
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Nxehni vajin vegjetal në një tenxhere mbi nxehtësi mesatare.
 2. Qëroni qepën, priteni në copa të vogla dhe skuqeni për rreth 3-4 minuta.
 3. Qëroni hudhrën dhe shtypni në shtypjen e hudhrës.
 4. Shto në qepët dhe ziejini për një minutë të tjera
 5. Shtoni mishin e grirë qengjin dhe skuqni të gjitha së bashku për rreth 5-7 minuta.
 6. Përziejini vazhdimisht që të mos krijohen copa të mëdha.
 7. Spërkatni me qimnon, koriandër, paprikën, kanellë pluhur dhe kripë, përziejeni dhe ziejini për 1-2 minuta të tjera Gatuajini.
 8. Kulloni qiqrat.
 9. Qroni patatet dhe karotat dhe pritini në copa sa një kafshatë.
 10. Shtoni pastën e domates në tenxhere dhe përzieni.
 11. Pas 1-2 minutash, në tenxhere shtoni qiqrat, domatet e grira, patatet dhe karotat. Hidhni lëngun e mishit dhe lëreni të ziejë.
 12. Më pas zvogëloni zjarrin dhe mbulojeni dhe lëreni supën e mishit të grirë të ziejë për rreth 20-25 minuta.
 13. Lajeni spinaqin, thajeni dhe copëtoni imët.
 14. Shtoni spinaqin në supë dhe pas rreth 1- E heqim nga zjarri për 2 minuta.
 15. Prisni barishtet dhe spërkateni sipër supës.
 16. Supën me mish të grirë e shërbejeni me salcë kosi.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypja e hudhrës
 • saucë