Supë e përzemërt me petë me patate, mëlçi pule dhe perime

Supë e përzemërt me petë me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 37 minuta

Një pjatë e lehtë dhe e shijshme e bërë nga përbërës të thjeshtë, një zgjedhje ideale për drekë ose darkë. Kjo është e përgatitur me mëlçi pule dhe për këtë arsye ka një shije të pazakontë dhe të përzemërt. Me patate, perime dhe barishte, ky meze është jo vetëm shumë aromatik, por edhe shumë i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e përzemërt me petë me patate
Supë e përzemërt me petë me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 37 minuta

Një pjatë e lehtë dhe e shijshme e bërë nga përbërës të thjeshtë, një zgjedhje ideale për drekë ose darkë. Kjo është e përgatitur me mëlçi pule dhe për këtë arsye ka një shije të pazakontë dhe të përzemërt. Me patate, perime dhe barishte, ky meze është jo vetëm shumë aromatik, por edhe shumë i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 3-4 patate
 • 1500ml ujë
 • 1 qepë
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • 1 karrotë
 • 350g mëlçi pule
 • 70g makarona
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Prisni qepët, grini karotat në rende.
 3. Shpëlajini mirë mëlçitë e pulës.
 4. Patatet dhe mëlçitë e pulës i prisni në copa mesatare.
 5. Vendosni ujë në një tenxhere dhe lërini të ziejnë.
 6. Shtoni patatet dhe 10 Gatuani për minuta.
 7. Ndërkohë ngrohni 1-2 lugë vaj në një tigan.
 8. Shtoni qepën dhe skuqeni për 5 minuta.
 9. Shtoni karotat dhe gatuajeni për të njëjtën kohë.
 10. In nje tigan tjeter ngrohim 1 luge vaj dhe fusim melci.
 11. Skuqini ne zjarr mesatar per rreth 5 minuta.
 12. Më pas shtoni në tenxhere me petët dhe patatet.
 13. Supën me petë e gatuani edhe për 5-7 minuta. .
 14. Shtoni perimet e skuqura.
 15. Rregullojini me kripë dhe piper dhe ziejini në furrë për 2-3 minuta të tjera.
 16. Spërkatni barishte të grira mbi supë me petë dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • tavë
 • tavë
 • lugë gjelle