Supë e përzemërt me thjerrëza me domate të konservuara, salcice dhe selino

Supë e përzemërt me thjerrëza me domate të konservuara

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kjo përzierje e përzemërt e bishtajoreve të gatuara, salçiçeve pikante dhe perimeve rezulton të jetë e përzemërt dhe ushqyese në të njëjtën kohë. Dhe nëse ka mbeturina nga supa, ajo në fakt shijon edhe më mirë e ngrohur ditën tjetër!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e përzemërt me thjerrëza me domate të konservuara
Supë e përzemërt me thjerrëza me domate të konservuara

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kjo përzierje e përzemërt e bishtajoreve të gatuara, salçiçeve pikante dhe perimeve rezulton të jetë e përzemërt dhe ushqyese në të njëjtën kohë. Dhe nëse ka mbeturina nga supa, ajo në fakt shijon edhe më mirë e ngrohur ditën tjetër!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 1 qepë
 • 400g domate të konservuara
 • 2 shkopinj selino
 • 450g salsiçe
 • 2 karota
 • 2-3 thelpi hudhër
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 250-300 gr thjerrëza të kuqe
 • 2 gjethe dafine
 • 2 l lëng mishi, ose ujë
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Qëroni qepën dhe priteni në copa të vogla.
 2. Prisni domatet, selinon dhe salsiçet në copa të vogla. shtyp.
 3. Në një tenxhere mbi nxehtësi mesatare, përdorni vajin vegjetal Niveli i nxehtësisë.
 4. Së pari kaurdisni qepët, selinon dhe karotat për rreth 2-3 minuta.
 5. Më pas shtoni salsiçet, thjerrëzat, domatet dhe gjethet e dafinës. dhe hidhni lëngun e mishit.
 6. Lëjeni gjithçka të ziejë dhe ziej në zjarr të ulët për rreth 25 minuta lëreni.
 7. Më pas spërkateni supën me kripë dhe piper.
 8. Spërkateni supën me thjerrëza me barishte të grira hollë përpara se ta shërbeni.

Domatet e konservuara gjithashtu mund të zëvendësohen me domate të freskëta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • shtypja e hudhrës
 • tepsi