Supë e përzemërt pule me gjizë pule dhe perime

Supë e përzemërt pule me gjizë pule dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Supa e pazakontë me gjizë pule nuk është vetëm e shijshme, por edhe e përzemërt, mbushëse dhe aromatik. Përbërësit, si qepa, patatet, karotat dhe hudhrat i gjeni pothuajse në çdo familje, ndërsa barishtet e freskëta i japin një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e përzemërt pule me gjizë pule dhe perime
Supë e përzemërt pule me gjizë pule dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Supa e pazakontë me gjizë pule nuk është vetëm e shijshme, por edhe e përzemërt, mbushëse dhe aromatik. Përbërësit, si qepa, patatet, karotat dhe hudhrat i gjeni pothuajse në çdo familje, ndërsa barishtet e freskëta i japin një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatojme, Pjekim, Vlim | Menu: supave | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 600g gjilpërë pule
 • 1 800 ml ujë
 • 4-5 patate
 • 1-2 karota
 • 1 qepë
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • 2 thelpinj hudhër
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajini mirë stomakun e pulës nën ujë të rrjedhshëm dhe pritini në copa.
 2. Vendosni stomakun në një tenxhere dhe mbulojeni me ujë të ftohtë.
 3. Lëreni të ziejnë.
 4. I ziejini në zjarr të ulët për 45-60 minuta.
 5. The Vazhdoni të hiqni shkumën nga sipërfaqja.
 6. Ndërkohë, qëroni patatet, qepën, hudhrën dhe karotat.
 7. Patatet i prisni në copa të vogla. ose grijini imët.
 8. Prisni qepën.
 9. Shtoni patatet në lëng mishi dhe vazhdoni zierjen e supës për 15 minuta.
 10. Nxehni vajin në një tigan në zjarr mesatar në të lartë.
 11. Skuqni qepën dhe karotat. për 5-7 minuta.
 12. I trazojmë hudhrat e shtypura dhe vazhdojmë zierjen për 1 minutë.
 13. Supën e mishit i shtojmë perimet e pjekura, kripën dhe piperin.
 14. Supën e pulës e gatuajmë edhe për 10 minuta, më pas e heqim nga zjarri. .
 15. Shtoni barishtet e grira, mbulojeni dhe lëreni të qëndrojë për 5-10 minuta.
 16. The shërbejeni supë pule të gatshme me bukë të freskët.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • sacpan
 • qëruese
 • rende
 • shtypje hudhre
 • tavë