Supë e shijshme krem kungulli me patate, qepë dhe hudhër

Supë e shijshme krem kungulli me patate

Jo vetëm që është e bukur për t’u parë – me patate, qepë dhe hudhër, ajo ka një ekuilibër të shkëlqyer të shijes delikate dhe aromës së pasur.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 400 g kungull
 • ½ lugë arrëmyshk, bluar
 • 2 patate
 • 1 thelpi hudhër
 • 700 ml ujë
 • 1 qepë
 • erëza, sipas dëshirës tuaj
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes

Udhëzimet

 1. Qroni kungullin dhe priteni ne kubik te vegjel.
 2. Qerojme dhe presim imet qepen dhe hudhren.
 3. Patatet i qerojme, i shperlajme me uje te ftohte dhe i presim ne kube te medha.
 4. Ngrohim vajin ne nje tenxhere.
 5. Skuqini qepën dhe hudhrën në të derisa të jenë të tejdukshme.
 6. Shtoni kungullin dhe patatet dhe ziejini në zjarr mesatar për 10 minuta.
 7. Shtoni ujë, kripë dhe erëza sipas shijes dhe lëreni supën të gatuhet për 30 minuta.
 8. Hiqni kungullin supe nga zjarri dhe behet pure me blender dore.
 9. I shtojme arre moskat, e perziejme me kripe dhe piper dhe e trazojme mire supen me krem kungulli.

Utils

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • qërues perimesh
 • tenxhere
 • blender dore
 • lugë përzierje

Këshilla

Mund t’i shërbeni me krutona dhe salcë kosi.

Recetat e fundit