Supë e shijshme krem selino me patate dhe krem

Supë e shijshme krem selino me patate dhe krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një delikate me selino dhe patate që është kremoze dhe e shijshme me krem. Supa e butë dhe pikante me selino është gati në një kohë të shkurtër dhe i ofron çdo adhuruesi të selinos një ëmbëlsirë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e shijshme krem selino me patate dhe krem
Supë e shijshme krem selino me patate dhe krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një delikate me selino dhe patate që është kremoze dhe e shijshme me krem. Supa e butë dhe pikante me selino është gati në një kohë të shkurtër dhe i ofron çdo adhuruesi të selinos një ëmbëlsirë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta kroate

Përbërës

 • 700 g selino
 • 2 qepë
 • 400 g patate
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 3 lugë gjelle lëng perimesh
 • 1 tufë qiqra
 • 75 g krem
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • Arrëmyshk i grirë
 • 1/2 lugë vaj
 • 100 g proshutë të tymosur, të prerë në feta

Udhëzime

 1. Lajini, qëroni dhe prisni në kubikë patatet dhe selinonë.
 2. Nxehni gjalpin në një tenxhere.
 3. Skuqini perimet e prera në kubikë në të për rreth 5 minuta.
 4. Mbusheni me 2 litra ujë dhe lërini të vlojnë.
 5. E përziejmë lëngun dhe e lëmë të ziejë për 25 minuta
 6. Pjekim thekonet e lajthisë në një tigan pa yndyrë, i heqim.
 7. Qipin imët qiqrat.
 8. Hidhim kremin në supë, e lëmë të ziejë dhe e bëjmë pure të imët me blenderin me zhytje.
 9. Servojeni me kripë, piper dhe arrë moskat sipas shijes.
 10. Sargojeni me vaj, ngrohni dhe skuqni në të fetat e proshutës derisa të bëhen krokante.
 11. Sërbejeni supën kremoze me selino me feta proshutë, gjethe lajthie dhe qiqra.

Vegla

 • qërues perimesh
 • tenxhere
 • lugë druri
 • tegan
 • blender