Supë e shijshme kremoze me patate me midhje dhe hudhër

Supë e shijshme kremoze me patate me midhje dhe hudhër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ushqimi i butë i detit dhe supa kremoze me patate janë një kombinim perfekt. Midhjet duhet të zihen pak më parë dhe më pas hiqen nga lëvozhga dhe priten në copa të vogla. Qepët dhe hudhrat kaurdisen në vaj të nxehtë dhe më pas përzihen me patatet e prera në feta. Ziejini për një kohë, përzieni me përbërësit e mbetur dhe më pas përzieni derisa të bëhet krem në një mikser. Në fund, zhytni pak ushqim deti të prerë në feta dhe mund të shërbehet supa e shijshme kremoze me patate me midhje dhe hudhër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Supë e shijshme kremoze me patate me midhje dhe hudhër
Supë e shijshme kremoze me patate me midhje dhe hudhër

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ushqimi i butë i detit dhe supa kremoze me patate janë një kombinim perfekt. Midhjet duhet të zihen pak më parë dhe më pas hiqen nga lëvozhga dhe priten në copa të vogla. Qepët dhe hudhrat kaurdisen në vaj të nxehtë dhe më pas përzihen me patatet e prera në feta. Ziejini për një kohë, përzieni me përbërësit e mbetur dhe më pas përzieni derisa të bëhet krem në një mikser. Në fund, zhytni pak ushqim deti të prerë në feta dhe mund të shërbehet supa e shijshme kremoze me patate me midhje dhe hudhër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 1 kg midhje, me guaskë
 • 120 ml verë të bardhë, të thatë
 • 1 qepë
 • 3 thelpinj hudhër
 • 2-3 patate
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 750 ml lëng perimesh
 • 1 gjethe dafine
 • 3 degë trumzë
 • 100 ml krem
 • kripë sipas shijes
 • ½ lugë paprika
 • ½ lugë piper i zi
 • 2 lugë çaji lëng limoni

Udhëzime

 1. Shpëlajini midhjet mirë, hidhni ato të këqija. Hiqni midhjet e thyera me lëvozhgë të hapur, mos i përdorni për gatim.
 2. Vendosni në një tenxhere të madhe dhe derdhni verën.
 3. I ziejini midhjet nën kapak për 5 deri në 7 minuta në zjarr të fortë.
 4. Disa midhje me lëvozhgat e tyre më Lëreni mënjanë garniturën.
 5. Hiqni mishin nga lëvozhgat e midhjeve të mbetura dhe priteni në copa.
 6. Afërsisht. Lëreni mënjanë 250 ml lëngun e zierjes.
 7. Qëroni qepën dhe hudhrën, i prisni në kubikë të imët.
 8. Patatet i prisni në copa mesatare.
 9. Ngrohni vajin e ullirit dhe gjalpin në një tenxhere.
 10. Skuqini qepët dhe hudhra në të për rreth 2-3 minuta derisa të zbuten.
 11. Shtoni patatet, lëngun, lëngun e gatimit, gjethen e dafinës dhe trumzën.
 12. Supën e gatuani në zjarr të ulët për 20 minuta, derisa patatet të zbuten.
 13. Hiqni gjethen e dafinës dhe trumzën.
 14. Frazoni supën në blender, kthejeni në tenxhere.
 15. Shtoni ajkën e trashë, kripën, erëzat, lëngun e limonit dhe ushqimet e detit të grira.
 16. Lëreni supën të vazhdojë të ziejë për rreth 2 deri në 3 minuta.
 17. E zbukurojmë kremin e supës me patate me midhjet e mbyllura dhe e lyejmë me vaj ulliri.

Që supa të duket edhe më e shijshme, lërini disa nga midhjet në tas për dekorim.

Vegla

 • tepsi
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • përzierëse qëndrore
 • qëruese