Supë e shijshme me domate me salmon, parmixhan dhe patate

Supë e shijshme me domate me salmon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një e shijshme me perime, patate dhe peshk mund të përgatitet brenda një kohe të shkurtër. Pika kryesore e kësaj pjate është një lëng domate kremoze me pak parmixhan. Aromatike, e shijshme dhe mbushëse, ky meze duhet të gjendet në çdo tryezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e shijshme me domate me salmon
Supë e shijshme me domate me salmon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një e shijshme me perime, patate dhe peshk mund të përgatitet brenda një kohe të shkurtër. Pika kryesore e kësaj pjate është një lëng domate kremoze me pak parmixhan. Aromatike, e shijshme dhe mbushëse, ky meze duhet të gjendet në çdo tryezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: gatim, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 4 patate, të mëdha
 • 1 karotë, mesatare
 • 1 qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 1900 ml ujë
 • kripë, sipas shijes
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 400 g domate, të grira, në lëngun e tyre
 • 300 ml krem
 • 450 g fileto salmon
 • 3 lugë parmixhano, i grirë
 • piper i zi, sipas shijes
 • barishte, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qurojme perimet.
 2. Patatet i presim ne kubik, karotat i presim ne te njejten madhesi ose i grijme ne rende ne rende.
 3. Qepni qepet dhe hudhrat i grini holle.
 4. Zojeni ujin ne nje tenxhere.
 5. Rrezojeni me kripë, shtoni patatet dhe fikni zjarrin Uleni në mesatare.
 6. I gatuajini derisa patatet të zbuten, rreth 15-20 minuta.
 7. Ndërkohë shkrini gjalpin në një tigan. 1-2 Ziejini për disa minuta.
 8. Shtoni hudhrën dhe domatet në tigan, së bashku me lëngun.
 9. I gatuajini për disa minuta.
 10. Shtoni perimet e skuqura në tenxheren me patatet e ziera.
 11. Sipër fshijeni me krem dhe lëreni të ziejë.
 12. Prisni peshkun në copa të trasha 2 cm.
 13. Shtoni salmonin dhe parmixhanin në lëngun e zier.
 14. Kthejeni në zierje dhe vendoseni me kripë dhe piper.
 15. Nëse karotat janë prerë, kontrolloni që të jenë të buta dhe rregulloni kohën e përgatitjes nëse është e nevojshme n.
 16. Spërkateni supën me domate me barishte të grira kur e shërbeni.

Në vend të domateve të konservuara mund të përdoren gjithashtu domate të freskëta, të qëruara dhe të copëtuara.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tavë
 • qëruese