Supë e shijshme me karkaleca me oriz, salcë domate dhe perime

Supë e shijshme me karkaleca me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 43 minuta

Kjo supë me ushqim deti me siguri do të joshë të gjithë me shijen e saj jashtëzakonisht të pasur. Me shumë perime, karkaleca të grirë hollë dhe salcë domate të lehtë, supa ka jo vetëm një shije të jashtëzakonshme, por edhe jashtëzakonisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e shijshme me karkaleca me oriz
Supë e shijshme me karkaleca me oriz

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 43 minuta

Kjo supë me ushqim deti me siguri do të joshë të gjithë me shijen e saj jashtëzakonisht të pasur. Me shumë perime, karkaleca të grirë hollë dhe salcë domate të lehtë, supa ka jo vetëm një shije të jashtëzakonshme, por edhe jashtëzakonisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Kuzhina e Amerikës Latine

Përbërës

 • 600 g karkaleca
 • 1 piper
 • 1 karotë
 • 2 shkopinj selino
 • 1 qepë
 • 2-3 degë koriandër
 • 2-3 degë majdanoz
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 120 g oriz
 • 2 – 3 lugë salcë domatesh, të nxehtë
 • 1 lugë kripë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1200-1500 ml ujë
 • Limon, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qrojini karkalecat dhe perimet.
 2. Prisni specat.
 3. Prisni rreth një të tretën e ushqimeve të detit, specave, karotave dhe selinos në copa të vogla.
 4. Prisni qepën, cilantron dhe majdanozin.
 5. Në një tenxhere sipër Nxehtësia mesatare-i lartë Nxehtësia.
 6. Skuqni qepën, piperin, selinon, koriandrin dhe majdanozin për rreth 5 minuta.
 7. Shtoni karkalecat e grira, orizin, salcën e domates dhe karotat.
 8. Servozoni me kripë dhe piper. me ujë dhe lëreni të vlojë
 9. Zihet për 15-20 minuta duke i përzier herë pas here.
 10. Shto karkalecat e mbetura në supë dhe gatuaj edhe 3-5 minuta të tjera.
 11. Haqe supën me karkaleca nga zjarri.
 12. Hidhni lëngun e limonit dhe shtoni një ose dy feta limoni nëse dëshironi.

Në varësi të shijes tuaj, mund të shtoni më shumë salcë domate për ta bërë shijen edhe më intensive.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pan