Supë e shijshme me perime me qofte të vogla qengji

Supë e shijshme me perime me qofte të vogla qengji

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Supa me perime dhe mish është vërtet shumë e shijshme. Qoftet e qengjit e bëjnë pjatën të shijshme, të shijshme dhe aromatike. Përgatitja nuk do të zgjasë shumë, në mënyrë që edhe kuzhinierët e papërvojë t’i përgatisin këto me mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e shijshme me perime me qofte të vogla qengji
Supë e shijshme me perime me qofte të vogla qengji

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Supa me perime dhe mish është vërtet shumë e shijshme. Qoftet e qengjit e bëjnë pjatën të shijshme, të shijshme dhe aromatike. Përgatitja nuk do të zgjasë shumë, në mënyrë që edhe kuzhinierët e papërvojë t’i përgatisin këto me mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 4-5 patate
 • 1 karotë
 • 1500-1800 ml lëng mishi
 • 200-250 g lakër
 • 1 gjethe dafine
 • 500 g mish qengji
 • 1 qepë
 • kripë, sipas shijes
 • erëza për mish qengji , per shije Shije
 • piper i zi, per shije

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Patatet dhe karotat i prisni në copa të vogla.
 3. Në një tenxhere vendoseni lëngun të ziejë.
 4. Shtoni patatet, karotat, lakrat e Brukselit dhe gjethen e dafinës. supe per rreth 10-15 minuta.
 5. Nderkohe grijme mishin ne grirese mishi.
 6. I perziejme mire me qepet e grira, kripen dhe erezat.
 7. Portome mishin e grire ne topa te vegjel.
 8. Shto qoftet ne supe te vluar.
 9. Servozoni me kripe dhe piper dhe ziejini per 10 minuta me zjarr te ngadalte me kapak.
 10. Supen e gatshme me perime me qofte te vegjel e leme per 10 deri ne 15 minuta, me pas e sherbejme menjehere.

Vegla

 • qërues
 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • mincer