Supë e shijshme peshku e bërë nga ëmbëlsira peshku me patate dhe karrota

Supë e shijshme peshku e bërë nga ëmbëlsira peshku me patate dhe karrota

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Me qofte dhe perime të buta, me lëng fileto peshku të kuq, ky është shumë i shpejtë dhe i lehtë për t’u bërë. Ka shije tepër të shijshme dhe është vakti i duhur për stinën e ftohtë të vjeshtës dhe dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e shijshme peshku e bërë nga ëmbëlsira peshku me patate dhe karrota
Supë e shijshme peshku e bërë nga ëmbëlsira peshku me patate dhe karrota

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Me qofte dhe perime të buta, me lëng fileto peshku të kuq, ky është shumë i shpejtë dhe i lehtë për t’u bërë. Ka shije tepër të shijshme dhe është vakti i duhur për stinën e ftohtë të vjeshtës dhe dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Gatime me peshk, Supa | Kuzhina: Kuzhina norvegjeze

Përbërës

 • 3-4 patate
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 1600 ml ujë, ose lëng peshku
 • 400 g fileto peshku
 • 1 fetë bukë e bardhë
 • 1-2 lugë qumësht
 • 1 vezë
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes
 • 1 lugë gjelle miell
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Qëroni dhe lani patatet dhe qepën.
 2. Patatet i grini në kubikë të vegjël.
 3. Qepën e grijeni imët.
 4. Karotën e pastroni dhe e lani dhe e grini në rende të trashë.
 5. Ngrohni vajin në një tenxhere mbi mesatare- nxehtësi e lartë.
 6. Skuqini qepët në të për rreth 4-5 minuta derisa të jenë të tejdukshme.
 7. Shtoni karotat dhe skuqini edhe për 3-4 minuta të tjera.
 8. Hidhni ujin ose lëngun e peshkut në tenxhere. rreth 13-15 minuta
 9. Vendosim patatet në tenxhere dhe i gatuajmë për 10-15 minuta.
 10. Ndërkohë fileton e peshkut e presim në blender ose e kalojmë në një mulli mishi.
 11. Lyesim bukën në qumësht.
 12. E kalojmë edhe në grirësen e mishit.
 13. Rrahim vezën në një enë të vogël.
 14. Shto në masën e peshkut.
 15. I shtojmë kripën dhe piperin dhe e përziejmë mirë.
 16. Përbërjen e peshkut e formojmë në qofte të vegjël.
 17. Luteni miellin dhe shtoni me kujdes në supë.
 18. Lëreni supën të ziejë edhe për 5 minuta të tjera.
 19. Ruajeni me kripë dhe piper.
 20. Prisni imët barishtet dhe shtoni në supë.
 21. Hiqeni tenxheren nga zjarri.
 22. Lëreni supën të piqet për 1-2 minuta.
 23. Supën e peshkut e shërbejeni të nxehtë.

Vegla

 • Kupa matëse
 • Peshore kuzhine
 • lugë gjelle
 • Talla prerës
 • thikë
 • Ques perimesh
 • Grater
 • Tavë
 • Lugë druri
 • Blender ose grirëse mishi
 • Pjatë
 • Tasë