Supë e shijshme pule me patate dhe pulë të tymosur

Supë e shijshme pule me patate dhe pulë të tymosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Në këtë recetë supa nuk gatuhet me mish të freskët si zakonisht, por me mish pule të tymosur, gjë që i jep një shije të veçantë supës. Me një futje misri, supa e pulës rafinohet në mënyrë interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e shijshme pule me patate dhe pulë të tymosur
Supë e shijshme pule me patate dhe pulë të tymosur

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Në këtë recetë supa nuk gatuhet me mish të freskët si zakonisht, por me mish pule të tymosur, gjë që i jep një shije të veçantë supës. Me një futje misri, supa e pulës rafinohet në mënyrë interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: gatim | Menu: supave | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 3-4 patate
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 300-350 g pulë, e tymosur
 • 1500-1700 ml ujë
 • 1-2 lugë vaj
 • 3-4 lugë misër, të ngrirë ose në Mund
 • Kripë, për shije
 • Piper i zi, për shije
 • Erëza, për shije
 • Qepë pranverore, për shije

Udhëzime

 1. Gajeni pulën në ujë të vluar për rreth 15 minuta.
 2. Më pas transferojeni në një pjatë, lëreni të ftohet dhe priteni në copa.
 3. Ndërkohë qëroni patatet, qepët dhe karotat.
 4. Patatet i prisni në kubikë, i prisni karotat në shkopinj dhe qepën e presim në gjysmë rrathë.
 5. Shtoni në tenxhere patatet, karotat dhe misrin dhe lërini të ziejnë.
 6. Afërsisht. Ziejeni në zjarr të ulët për 15-20 minuta.
 7. Nëse përdorni misër të konservuar në vend të ngrirë, shtoni misër në supë 5 minuta para përfundimit të zierjes.
 8. Nxehni vajin në një tigan në temperaturë mesatare.
 9. The Sauté qepën në të për rreth 5 minuta.
 10. Supës i shtojmë pulën, qepët dhe erëzat.
 11. Redoseni me kripë dhe piper.
 12. Lëreni supën të ziejë ngadalë në temperaturë të ulët edhe për 5 minuta.
 13. Lëjeni pranverën qepët dhe vendosini në copa rrathë të imët.
 14. Para se ta servirni, zbukurojeni supën e pulës me qepë.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • kupa matëse
 • lugë gjelle
 • tavë
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • qërues perimesh
 • pjatë
 • tavë
 • lugë druri