Supë e shijshme pule me perime, barishte të freskëta dhe petë

Supë e shijshme pule me perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Kjo recetë e thjeshtë bën një supë të shijshme pule me perime dhe petë. Supa është e fortë, shumë ngopëse dhe ka shije të parezistueshme të shijshme. Ngrohet bukur në ditët e ftohta të vjeshtës dhe dimrit dhe madje lehtëson të ftohtin. Në vend që të gatuhet me petë të zakonshme supe, bëhet me petë të bëra vetëm nga mielli dhe vezët, duke e bërë supën shumë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e shijshme pule me perime
Supë e shijshme pule me perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Kjo recetë e thjeshtë bën një supë të shijshme pule me perime dhe petë. Supa është e fortë, shumë ngopëse dhe ka shije të parezistueshme të shijshme. Ngrohet bukur në ditët e ftohta të vjeshtës dhe dimrit dhe madje lehtëson të ftohtin. Në vend që të gatuhet me petë të zakonshme supe, bëhet me petë të bëra vetëm nga mielli dhe vezët, duke e bërë supën shumë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

Supë

 • 2 kofshët e pulës
 • 2 L ujë
 • 2 karota
 • 2 qepë
 • 5-7 kokrra piper
 • 3-4 patate
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 2 gjethe dafine
 • Kripë, sipas shijes
 • Barishte, te fresketa, per shije

Pete

 • ½ luge kripe
 • 80 g miell
 • 2 veze

Udhëzime

 1. Lani kofshët e pulës dhe vendosini në një tenxhere.
 2. Mbulojini me ujë të ftohtë dhe lërini të ziejnë, rreth 15 minuta
 3. Ndërkohë, qëroni dhe shpëlani patatet, karotat dhe qepët.
 4. Prisni patatet dhe 1 karotë në kubikë mesatarë dhe vendoseni në një enë me ujë të ftohtë.
 5. Prisni imët 1 qepë.
 6. Shtoni në tenxhere kokrrat e piperit, gjethet e dafinës, 1 qepë të plotë dhe 1 karotë të plotë.
 7. Ulni zjarrin dhe ziejini pulën për rreth 30 minuta.
 8. Në vend të kofshëve të pulës, mund të përdorni për supë kofshët e pulës ose pjesë të tjera të pulës.
 9. Nxirrni kofshët e pulës nga tenxherja dhe vendosini në një pjatë. sitë.
 10. Hiqni perimet e ziera, gjethet e dafinës dhe kokrrat e piperit .
 11. E ktheni lëngun të ziejë.
 12. Shtoni në lëng mishi patatet dhe karrotën dhe gatuajeni në zjarr të reduktuar për 15 minuta.
 13. Nxehni vajin në një tigan.
 14. Skuqeni qepën e grirë në të për rreth 5 minuta .
 15. Pulës i heqim lëkurën dhe kockat dhe e presim në copa sa kafshatë.
 16. Shtoni në tenxhere mishin dhe qepët e skuqura.
 17. Supën e kriposni sipas shijes dhe e ziejini ngadalë për 5 minuta në zjarr të ulët.
 18. Përgatitni petat
 19. Sitni miellin dhe ½ lugë çaji kripë në një tas.
 20. Shtoni vezët dhe përziejini mirë.
 21. Nuk duhet të ketë kokrra.
 22. Me një lugë çaji të lagur, shtoni brumin në supë në tufa.
 23. E trazojmë supën dhe e ziejmë në zjarr të ulët për 5 minuta.
 24. Spërkasim supën e pulës me barishte të freskëta të grira, nëse dëshironi, përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • tavë
 • lugë druri
 • sitë
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • qërues perimesh
 • pjatë
 • tavë
 • tas