Supë e shpejtë me kërpudha me karrota dhe patate

Supë e shpejtë me kërpudha me karrota dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

E shpejtë me kërpudha, e cila përgatitet për 10-15 minuta. Një supë e shijshme dhe e shëndetshme me kërpudha me karrota dhe patate të aromatizuar me rozmarinë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e shpejtë me kërpudha me karrota dhe patate
Supë e shpejtë me kërpudha me karrota dhe patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

E shpejtë me kërpudha, e cila përgatitet për 10-15 minuta. Një supë e shijshme dhe e shëndetshme me kërpudha me karrota dhe patate të aromatizuar me rozmarinë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 qepë
 • 1-2 karota
 • 2-3 patate
 • 90 g kërpudha, të bardha
 • 1-2 degë qepë të pranverës
 • kripë, sipas shijes
 • 2 gjethe dafine
 • rozmarinë, të thata ose trumzë per shije
 • vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Vlim 2 litra ujë në një tenxhere.
 2. Prisni perimet dhe kërpudhat.
 3. Shtoni në ujë karotat dhe patatet.
 4. Shtoni kripën, gjethet e dafinës dhe barishtet e thata.
 5. Pas disa minutash, shtoni qepët.
 6. Më pas shtoni kërpudhat.
 7. Supën e lini të ziejë.
 8. Zihej në zjarr të ngadaltë edhe për 5-7 minuta.
 9. Supës së përgatitur i shtoni pak vaj ulliri.
 10. Shtoni imët. qepë të copëtuara.
 11. 2-3 Lërini të zhyten nën kapak të mbyllur për disa minuta.

Vegla

 • tenxhere
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • kupë supe