Supë e shpejtë me perime pa mish

Supë e shpejtë me perime pa mish

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një supë e thjeshtë perimesh që është e shëndetshme dhe e pasur. Një supë e mrekullueshme bëhet nga lakra, karota, selino dhe patatet, e cila trashet me miell dhe rafinohet me mustardë në fund të gatimit. E përkryer për drekë ose darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e shpejtë me perime pa mish
Supë e shpejtë me perime pa mish

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një supë e thjeshtë perimesh që është e shëndetshme dhe e pasur. Një supë e mrekullueshme bëhet nga lakra, karota, selino dhe patatet, e cila trashet me miell dhe rafinohet me mustardë në fund të gatimit. E përkryer për drekë ose darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 1 lakër e bardhë
 • 1 karrotë
 • 1 selino
 • 1 qepë
 • 1 rrënjë majdanoz
 • 5 patate
 • 2 lugë gjelle miell
 • 1 lugë mustardë
 • 1,5 l ujë

Udhëzime

 1. Prisni perimet ne copa te medha.
 2. Zioni ujin ne nje tenxhere.
 3. Shtoni perimet dhe ziejini per rreth 15-20 minuta.
 4. Kur perimet te jene zier, shtoni 2 luge miell dhe 1 Perziejini ne nje lugë mustardë.
 5. Më pas bëje supën pure me një blender dore.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • blender dore
 • lugë