Supë e shpejtë me perime pa mish

Supë e shpejtë me perime pa mish

Një supë e thjeshtë perimesh që është e shëndetshme dhe e pasur. Një supë e mrekullueshme bëhet nga lakra, karota, selino dhe patatet, e cila trashet me miell dhe rafinohet me mustardë në fund të gatimit. E përkryer për drekë ose darkë.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 1 lakër e bardhë
 • 1 karrotë
 • 1 selino
 • 1 qepë
 • 1 rrënjë majdanoz
 • 5 patate
 • 2 lugë gjelle miell
 • 1 lugë mustardë
 • 1,5 l ujë

Udhëzimet

 1. Prisni perimet ne copa te medha.
 2. Zioni ujin ne nje tenxhere.
 3. Shtoni perimet dhe ziejini per rreth 15-20 minuta.
 4. Kur perimet te jene zier, shtoni 2 luge miell dhe 1 Perziejini ne nje lugë mustardë.
 5. Më pas bëje supën pure me një blender dore.

Utils

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • blender dore
 • lugë

Recetat e fundit