Supë e shpejtë orizi me peshk, patate dhe karrota

Supë e shpejtë orizi me peshk

Kjo supë orizi me peshk, patate dhe karrota përgatitet shpejt, e përzemërt dhe shumë e shijshme. Nëse përdorni konserva të ndryshme, supa do të ketë shije të ndryshme çdo herë.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 3-4 patate
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 3 lugë gjelle oriz
 • 1500ml ujë
 • 250g peshk i konservuar, në lëngun e vet
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije Shije
 • Kroutons, për shije, sipas dëshirës
 • Bimërat, për shije, sipas dëshirës

Udhëzimet

 1. Qrojini perimet.
 2. Patatet i grini në copa të mesme dhe karotat në copa më të vogla.
 3. Prisni qepën.
 4. Ngrohni vajin vegjetal në një tenxhere mbi nxehtësinë mesatare.
 5. Skuqni qepën në të për 4-5 minuta.
 6. Shtoni perimet dhe orizin në tenxhere.
 7. Hidhni ujë të nxehtë dhe lëreni të ziejë.
 8. Lëreni të ziejë për 15-20 minuta.
 9. Shtoni peshkun e konservuar, kriposeni. dhe piper dhe gatuajeni edhe për 5-7 minuta të tjera.
 10. Për ta bërë supën me oriz edhe më të shijshme, spërkateni me barishtet dhe krutonët përpara se ta shërbeni.

Utils

 • qërues
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • pirun

Këshilla

Copat e peshkut mund t’i shtohen supës si copa të tëra ose të grihen më parë me pirun.

Recetat e fundit