Supë e thjeshtë me kërpudha me kërpudha pylli, patate dhe karrota

Supë e thjeshtë me kërpudha me kërpudha pylli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo supë e thjeshtë është tepër aromatik dhe e shijshme. Me një aromë intensive kërpudhash, copa të vogla patate dhe perime të shijshme, kjo është thjesht e parezistueshme dhe duhet përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e thjeshtë me kërpudha me kërpudha pylli
Supë e thjeshtë me kërpudha me kërpudha pylli

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo supë e thjeshtë është tepër aromatik dhe e shijshme. Me një aromë intensive kërpudhash, copa të vogla patate dhe perime të shijshme, kjo është thjesht e parezistueshme dhe duhet përgatitur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Me pak karbohidrate, Supa, Vegan, Vegjetarian | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 700-900 g kërpudha porcini
 • 2 L ujë
 • 1 qepë
 • 3-4 patate
 • 1 karotë
 • Kripë, sipas shijes
 • 5-7 kokrra piper, të zeza
 • 4-5 misra me erëza, të plota
 • Barishte, për shije

Udhëzime

 1. Zgjidhni, pastroni, shpëlani dhe prisni kërpudhat në copa të mesme.
 2. Kërpudhat i vendosni në një tenxhere.
 3. Hidhni ujë të ftohtë mbi to.
 4. Vendosni tenxheren në sobë dhe lëreni ujin të vlojë .
 5. Gjithçka Ziej në zjarr mesatar për rreth 15 minuta.
 6. Hiq shkumën që krijohet në sipërfaqe.
 7. Supës i shtojmë një qepë të plotë.
 8. Supën e përgatisim në sobë për rreth gjysmë ore.
 9. Patatet i presim ne copa te vogla Presim.
 10. Karrotat i presim shume te vogla.
 11. Supes i shtojme perimet dhe i perziejme me kripe.
 12. I shtojme specin dhe piper dhe e gatuajme supen edhe per 15-20 minuta.
 13. Shërbejeni supën me kërpudha me barishtet e grira.

Kërpudhat aspen, kërpudhat e aspenit të malit, kërpudhat e bardha dhe të tjera janë të shkëlqyera për supë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan