Supë e thjeshtë perimesh e bërë nga patate, karrota dhe hikërror

Supë e thjeshtë perimesh e bërë nga patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Nuk ka kohë për t’u shqetësuar për darkën? Atëherë duhet ta përgatisni patjetër këtë të thjeshtë nga patatet, karotat dhe hikërrori. Me shumë mundësi, në shtëpi do të gjeni të gjithë përbërësit për të.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë e thjeshtë perimesh e bërë nga patate
Supë e thjeshtë perimesh e bërë nga patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Nuk ka kohë për t’u shqetësuar për darkën? Atëherë duhet ta përgatisni patjetër këtë të thjeshtë nga patatet, karotat dhe hikërrori. Me shumë mundësi, në shtëpi do të gjeni të gjithë përbërësit për të.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 qepë
 • 3-4 patate
 • 1 karotë
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 1200ml ujë
 • 3-4 lugë hikërror
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Prisni qepën në copa të vogla.
 3. Patatet dhe karotën i prisni në copa jo shumë të mëdha.
 4. Ngrohni vajin në një tenxhere.
 5. Skuqini qepët në të për 4- 5 minuta.
 6. Ujë i nxehtë Shtoni.
 7. Shtoni hikërrorin dhe perimet e mbetura.
 8. Lëreni të ziejë dhe ziejini në zjarr mesatar për 20-25 minuta.
 9. Rrezojeni supën me perime me kripë dhe piper rreth 5 minuta. para përfundimit të zierjes.

Në varësi se sa e trashë dëshironi të jetë supa, shtoni pak më shumë ose pak hikërror.

Vegla

 • qëruese
 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse