Supë freskuese e ftohtë me dardha, lëng molle dhe kos të thjeshtë

2 persona | 75 minuta

Këto fruta aromatike janë të mrekullueshme për të bërë reçel ose mbushje për pasta të ëmbla. Por edhe më e shijshme është një origjinale dhe freskuese me një nuancë vanilje dhe xhenxhefil, e cila është e mrekullueshme për t’u shijuar në ditët e nxehta.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Supë freskuese e ftohtë me dardha
Supë freskuese e ftohtë me dardha

2 persona | 75 minuta

Këto fruta aromatike janë të mrekullueshme për të bërë reçel ose mbushje për pasta të ëmbla. Por edhe më e shijshme është një origjinale dhe freskuese me një nuancë vanilje dhe xhenxhefil, e cila është e mrekullueshme për t’u shijuar në ditët e nxehta.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 6 dardha
 • 20 g xhenxhefil
 • 480 ml lëng molle
 • 360 g kos i thjeshtë
 • 3-4 lugë sheqer
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 2 degë mente
 • krem pana, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qrojini dhe theroni dardhat.
 2. Frutin e qëruar e prisni në kubikë të vegjël.
 3. Qëroni dhe grijeni në rende xhenxhefilin.
 4. Përzieni dardhat, xhenxhefilin dhe lëngun e mollës së bashku në një tenxhere.
 5. Silleni përzierjen në një vlim.
 6. Më pas ziejini në zjarr të ulët nën kapak për 30 minuta.
 7. Pasi dardhat të jenë zbutur, hiqeni tenxheren nga zjarri.
 8. Lërini frutat të ftohet plotësisht.
 9. Zulni dardhat e ftohura në blender derisa të jenë të lëmuara. .
 10. Ekstrakti i kosit, sheqerit dhe vaniljes dhe i përziejmë mirë.
 11. Supën e shpërndajmë në pjata.
 12. Spërkateni çdo racion me mente të grirë.
 13. Supën e ftohtë mund ta zbukuroni me krem pana sipas dëshirës.

Vegla

 • thikë
 • rende
 • tenxhere
 • lugë
 • blender dore