Supë hungareze viçi me patate, paprika dhe selino

Supë hungareze viçi me patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

I pasur, i shijshëm dhe mjaft i trashë, i cili përgatitet me shumë mish dhe perime. Mishi i viçit fillimisht skuqet derisa të bëhet krokant, duke i dhënë një shije edhe më të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë hungareze viçi me patate
Supë hungareze viçi me patate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 140 minuta

I pasur, i shijshëm dhe mjaft i trashë, i cili përgatitet me shumë mish dhe perime. Mishi i viçit fillimisht skuqet derisa të bëhet krokant, duke i dhënë një shije edhe më të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta hungareze

Përbërës

 • 800-900 g viçi
 • 2 lugë gjelle miell
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3-4 lugë vaj vegjetal
 • 2 qepë
 • 2 shkopinj selino
 • 3-4 thelpinj hudhër
 • 3 lugë paprika
 • 2 lugë qimnon të bluar
 • 2 lugë paste domate
 • 2 gjethe dafine
 • 2500 ml ujë
 • 4-5 patate
 • 2-3 karota
 • 2 speca
 • barishte, sipas shijes

Udhëzime

 1. Prisni mishin e viçit në copa të vogla.
 2. Në një enë përzieni miellin e situr me 1 lugë çaji kripë dhe 1 lugë çaji piper të zi.
 3. Hidhni mishin në përzierje.
 4. Ngrohni gjysmën e vajit në një tigan.
 5. Skuqini mishin në tufa në mënyrë që copat të skuqen lehtë nga të gjitha anët.
 6. Qëroni të gjitha perimet dhe hiqni specat.
 7. Prisni qepët, hudhrat dhe selinon në copa të vogla.
 8. Prisni patatet, karotat dhe specat ne copa te mesme.
 9. Nxehim vajin e mbetur ne nje tenxhere.
 10. Skuqim qepen dhe selinon per 5-7 minuta.
 11. Shto hudhren dhe vazhdoje zierjen per 1 minute.
 12. Shto mishin ne tenxhere. së bashku me paprikën, qimnonin, pastën e domates dhe gjethet e dafinës.
 13. Hidhni ujin dhe lëreni të ziejë.
 14. I ziejini në zjarr të ulët nën kapak për rreth një orë e gjysmë.
 15. Shtoni patatet, karotat dhe specat te lëngu.
 16. I ziejini derisa perimet të zbuten, 20-25 minuta
 17. Rrezojeni supën me kripë dhe piper 5 minuta para përfundimit të zierjes.
 18. Supë viçi përpara se ta shërbeni, spërkateni me barishte të grira dhe shijojeni me bukë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • sitë
 • frypan
 • tas
 • qëruese
 • tenxhere