Supë italiane me peshk me speca, selino, domate dhe barishte

Supë italiane me peshk me speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Përgatitja e këtyre bëhet në pak minuta dhe sjell kujtime nga deti dhe pushimet. Perimet e pjekura, filetot e buta të peshkut, pak verë e bardhë dhe lëng limoni janë sekreti pse kjo supë peshku ka shije kaq të pasur dhe intensive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë italiane me peshk me speca
Supë italiane me peshk me speca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Përgatitja e këtyre bëhet në pak minuta dhe sjell kujtime nga deti dhe pushimet. Perimet e pjekura, filetot e buta të peshkut, pak verë e bardhë dhe lëng limoni janë sekreti pse kjo supë peshku ka shije kaq të pasur dhe intensive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Zilje, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 1 qepë
 • 2 shkopinj selino
 • 3 thelpinj hudhër
 • 1-2 speca
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 limon, i vogël
 • 120ml verë e bardhë e thatë
 • 2 lugë barishte italiane
 • ½ lugë kripë
 • ½ lugë gjelle piper i zi
 • 500-600 ml lëng pule, ose supë perimesh
 • 600 g pasata domate
 • 2 lugë gjelle pastë domate
 • 450-500 g fileto merluci, ose peshk të tjerë
 • barishte, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qëroni qepën dhe hudhrën dhe pritini në copa të vogla.
 2. Lani dhe prisni në kubikë shkopinjtë e selinos.
 3. Lani specat, hiqni farat dhe priteni në shirita të imët.
 4. Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere mbi një mesatare ngrohjes.
 5. Qepët për rreth 5-6 Kaurdisini për minuta.
 6. Shtoni specat, selinon dhe hudhrën dhe skuqini edhe për 5-6 minuta të tjera.
 7. Shtypni lëngun e limonit duke përdorur shtrydhësin e agrumeve.
 8. Shtoni Lëngun e limonit, verën e bardhë, barishtet italiane, kripën dhe piperin në tenxhere.
 9. Të gjitha i trazojmë dhe i ziejmë për rreth 2-3 minuta.
 10. Më pas hedhim lëngun e pulës.
 11. Më pas shtojmë domatet dhe pastën e domates.
 12. Përziejini mirë dhe lëreni të ziejë për rreth 10 minuta.
 13. Shpëlajeni peshkun me ujë të ftohtë dhe priteni në copa të vogla. 7 minuta.
 14. Para servirjes, spërkateni supën e peshkut me barishte të grira dhe shijojeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • shtypje agrume