Supë klasike bizele me kërpudha, selino dhe djathë

Supë klasike bizele me kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Kërpudhat, qepët, selinoja, hudhra, trumza dhe parmixhani i japin një shije tepër të shijshme. Supa me bizele është e përzemërt dhe e shijshme dhe ka një konsistencë prej kadifeje falë bizeleve dhe aromës së këndshme të kërpudhave të pjekura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë klasike bizele me kërpudha
Supë klasike bizele me kërpudha

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 270 minuta

Kërpudhat, qepët, selinoja, hudhra, trumza dhe parmixhani i japin një shije tepër të shijshme. Supa me bizele është e përzemërt dhe e shijshme dhe ka një konsistencë prej kadifeje falë bizeleve dhe aromës së këndshme të kërpudhave të pjekura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 360 g bizele
 • 4 lugë vaj
 • 2 karrota
 • 2 qepë
 • 2 shkopinj selino
 • 3 thelpinj hudhër
 • 3-4 degë majdanoz
 • 1 gjethe dafine
 • ¹⁄₂ lugë trumzë, të thatë
 • 2 200 ml ujë
 • kripë, sipas shijes
 • 450 g kërpudha
 • 50-60 g parmixhano
 • ¹⁄4 lugë piper

Udhëzime

 1. I ziej bizelet për disa orë, më pas i kulloji në kullesë.
 2. Në një tenxhere ngrohni 2 lugë vaj në zjarr mesatar. minuta. Përziejini vazhdimisht.
 3. Në të njëjtën tenxhere shtoni bizelet, majdanozin e grirë, dafinën dhe trumzën. Mbushni tenxheren me ujë.
 4. Supën e vini të ziejë.
 5. Lëreni të gatuhet, e mbuluar, në zjarr të ngadaltë për 30 deri në 35 minuta.
 6. Servojeni me kripë dhe gatuajeni edhe për 5 minuta.
 7. Hiqni gjethen e dafinës.
 8. Kërpudhat Pritini në copa të vogla dhe skuqini në një tigan me vajin e mbetur për 5-10 minuta. I rregullojmë me kripë.
 9. Supës i shtojmë kërpudhat dhe i lëmë të ziejnë.
 10. Supën me bizele e heqim nga zjarri dhe e rregullojmë me parmixhan të grirë dhe piper.

Vegla

 • tenxhere
 • sitë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • pan
 • lugë përzierje