Supë krem bizele me mish të tymosur dhe perime

Supë krem bizele me mish të tymosur dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 68 minuta

Kjo supë kremi me bizele me mish të tymosur dhe perime ka një strukturë prej kadifeje dhe një aromë të pasur falë shumë djathit krem. Shumë e lehtë për t’u përgatitur, meze mund të gatuhet dhe të shërbehet brenda një ore. Qepa dhe hudhra kaverdisen fillimisht në vaj të nxehtë. Më pas shtohet pjesa tjetër e përbërësve. Ziejeni për pak kohë, më pas hiqni mishin dhe priteni në copa. Tani shtoni krem djathi në supë, përpunoni me një blender dore në një masë të lëmuar dhe zhytni përsëri mishin. Është gati një vakt i shijshëm për të vegjël dhe të vjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë krem bizele me mish të tymosur dhe perime
Supë krem bizele me mish të tymosur dhe perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 68 minuta

Kjo supë kremi me bizele me mish të tymosur dhe perime ka një strukturë prej kadifeje dhe një aromë të pasur falë shumë djathit krem. Shumë e lehtë për t’u përgatitur, meze mund të gatuhet dhe të shërbehet brenda një ore. Qepa dhe hudhra kaverdisen fillimisht në vaj të nxehtë. Më pas shtohet pjesa tjetër e përbërësve. Ziejeni për pak kohë, më pas hiqni mishin dhe priteni në copa. Tani shtoni krem djathi në supë, përpunoni me një blender dore në një masë të lëmuar dhe zhytni përsëri mishin. Është gati një vakt i shijshëm për të vegjël dhe të vjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 560 gr bizele të grira
 • 350 gr brinjë rezervë, ose mish tjetër të tymosur
 • gjethe selino, sipas shijes
 • 1-2 degë majdanoz
 • 3 thelpinj hudhre
 • Kripë, sipas shijes
 • 2 l ujë, ose lëng pule
 • 250 gr krem djathi

Udhëzime

 1. Qrojini perimet, copëtoni qepën dhe hudhrën.
 2. Karotat i grini në rende.
 3. Ngrohni vajin në një tenxhere në zjarr mesatar.
 4. Skuqni qepët për 4-6 minuta.
 5. Shtoni karotat dhe gatuajeni për të njëjtën kohë.
 6. Shtoni bizelet, mishin e tymosur, gjethet e selinos, gjethet e dafinës, hudhrat dhe kripën.
 7. Hidhni në ujë dhe lëreni të vlojë.
 8. I ziejini në zjarr të ulët nën kapak për rreth 45 -60 minuta derisa bizelet të zbuten shumë.
 9. Hidhni nga tenxherja gjethet e dafinës.
 10. Hiqni edhe mishin, priteni në copa.
 11. Vendosni në një pjatë dhe lërini mënjanë.
 12. Luteni djathin në supe, e bejme te gjithen pure me blender dore.
 13. Copat e mishit i vendosim perseri ne tenxhere, perziejme mire.
 14. Ngrohim pak kremin e supes me bizele dhe e sherbejme menjehere.

Perimet nuk duhet të skuqen. Mund t’i vendosni edhe në tenxhere bashkë me përbërësit e mbetur.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • rende
 • pan
 • pjatë
 • blender