Supë krem djathi me mish të grirë, presh dhe erëza

Supë krem djathi me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo supë e shijshme djathi me mish të grirë dhe presh është shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur. Supa përbëhet nga vetëm 3 përbërës dhe është gati për t’u shërbyer brenda 30 minutave. Është kremoze, tepër e shijshme dhe shumë ngopëse. Supa me djathë është e përkryer për çdo festë ose si një darkë e zakonshme për të gjithë familjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë krem djathi me mish të grirë
Supë krem djathi me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo supë e shijshme djathi me mish të grirë dhe presh është shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur. Supa përbëhet nga vetëm 3 përbërës dhe është gati për t’u shërbyer brenda 30 minutave. Është kremoze, tepër e shijshme dhe shumë ngopëse. Supa me djathë është e përkryer për çdo festë ose si një darkë e zakonshme për të gjithë familjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 2 presh
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 600g mish viçi i bluar, ose mish derri i bluar
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 400g djathë i përpunuar
 • 1 000-1 200ml ujë

Udhëzime

 1. Prisni preshin për së gjati, lani dhe prisni në gjysmë rrathë të hollë.
 2. Ngrohni vajin në një tenxhere.
 3. Skuqini preshin për rreth 5 minuta derisa të jenë të tejdukshëm.
 4. Shtoni mishin e grirë. 5 minuta derisa i gjithë lëngu të ketë avulluar.
 5. Redose me kripë dhe piper.
 6. Hidhni në ujë. (Mos shtoni shumë ujë, pasi supa duhet të jetë e trashë).
 7. Supën e lëmë të vlojë për rreth 5 minuta.
 8. Lëreni të ziejë ngadalë për rreth 5-7 minuta në zjarr të ulët.
 9. Shtoni djathë të përpunuar në supë.
 10. Përziejini fort derisa djathi të tretet plotësisht.
 11. Servojeni përsëri supën me djathë me kripë dhe piper.
 12. Nëse supa është pak e trashë, shtoni pak ujë të vluar.
 13. Shërbejeni djathin supe me buke te fresket.

Për të rafinuar supën me djathë, mund të shtoni disa patate të prera në kubikë ose kokrra misri.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • kupa matëse
 • lugë gjelle
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tavë
 • lugë druri