Supë kremoze me djathë me patate të pjekura, hudhër dhe djathë të shkrirë

Supë kremoze me djathë me patate të pjekura

Ky me patate të pjekura është një meze e shijshme që mund të shërbehet si për drekë ashtu edhe për darkë. Fillimisht patatet piqen në furrë dhe më pas bëhen pure dhe shtohen në supë. Kjo e bën këtë supë shumë mbushëse, të trashë dhe të butë në shije.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 1800 gr patate
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 qepë
 • 3 lugë gjelle gjalpë
 • 3 thelpi hudhër
 • 30 g miell
 • 600-700 ml
 • lëng perimesh, ose ujë
 • 200 gr djathë të përpunuar
 • Kruton, sipas shijes
 • Berishte, për shije

Udhëzimet

 1. Patatet i lani mirë dhe i fërkoni me kripë, piper dhe vaj ulliri.
 2. Vendosni në një tepsi të veshur me letër dhe piqini në 220 °C për rreth 40-50 minuta.
 3. Lërini patatet të ftohen, qëroni dhe grijeni në pure patatesh.
 4. Qëroni qepën, grijeni imët dhe kaurdiseni në një tenxhere me gjalpë.
 5. Hydhni hudhrën në shtyp, shtoni qepën dhe vazhdoni zierjen për 1 minutë.
 6. Spërkateni me miell dhe përzieni.
 7. Hidhni lëngun ose ujin në tenxhere
 8. Shtoni djathin e përpunuar dhe ziejini në zjarr mesatar për 3-5 minuta.
 9. Shtojeni purenë e patateve në supë, përzieni dhe rregulloni me kripë dhe piper.
 10. Pas një minutë , hiqeni nga zjarri.
 11. Spërkatni krutonat dhe barishtet mbi supë me djathë dhe shërbejeni menjëherë.

Utils

 • fletë pjekje
 • thikë
 • purëse patate
 • dërrasë prerëse
 • shtypje hudhre

Këshilla

Në varësi të madhësisë së patateve, koha e përgatitjes duhet të rregullohet. Mund të shtoni pak a shumë lëng për të ndryshuar konsistencën e supës me djathë sipas dëshirës.

Recetat e fundit