Supë kremoze me djathë me perime, mish të tymosur dhe djathë të shkrirë

Supë kremoze me djathë me perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo e lehtë me lëng mishi kremoz, perime dhe brinjë është shumë e trashë, e përzemërt dhe e shijshme. Shtimi i mishit të tymosur e bën këtë supë veçanërisht aromatike. Perimet fillimisht skuqen dhe më pas zihen me patate dhe brinjë. Supa është aq ngopëse sa është shumë e përshtatshme si vakt i pavarur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë kremoze me djathë me perime
Supë kremoze me djathë me perime

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Kjo e lehtë me lëng mishi kremoz, perime dhe brinjë është shumë e trashë, e përzemërt dhe e shijshme. Shtimi i mishit të tymosur e bën këtë supë veçanërisht aromatike. Perimet fillimisht skuqen dhe më pas zihen me patate dhe brinjë. Supa është aq ngopëse sa është shumë e përshtatshme si vakt i pavarur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 3-4 patate
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 350 g brinjë, të tymosura
 • 1500 ml ujë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 gjethe dafine
 • 2 feta djathë të përpunuar
 • kopër, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Patatet i prisni në copa të mesme dhe qepën në copa të vogla.
 3. Karrota i grini në një rende të mesme.
 4. Ngrohni vajin vegjetal në një tenxhere.
 5. Skuqni qepët në të për 2-3 minuta.
 6. Karotat dhe vazhdoni zierjen për 2 minuta.
 7. Prisni brinjët afërsisht dhe shtoni në tenxhere së bashku me patatet.
 8. Hidhni në ujë të nxehtë, shtoni kripë, piper dhe gjethe dafine.
 9. Vlim dhe ziejmë për 20-25 minuta derisa patatet të zbuten.
 10. Prejeni djathin në copa dhe shtoni në tenxhere.
 11. Supën e gatuani për 10-15 minuta duke e përzier herë pas here.
 12. Prisni koprën e spërkasim imët në supë me djathë.

Brinjët në supë me djathë mund të zëvendësohen edhe me pulë të tymosur.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • grater
 • pan
 • peeler