Supë kremoze me gështenja me lëng pule dhe krem

Supë kremoze me gështenja me lëng pule dhe krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Supa me gështenjë është një hit i vërtetë i stinës së vjeshtës kulinare! Një shije e ëmbël e shijshme dhe një bazë gështenjë prej kadifeje, kremoze – kjo është ajo që e bën këtë supë vërtet të hollë dhe të jashtëzakonshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë kremoze me gështenja me lëng pule dhe krem
Supë kremoze me gështenja me lëng pule dhe krem

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Supa me gështenjë është një hit i vërtetë i stinës së vjeshtës kulinare! Një shije e ëmbël e shijshme dhe një bazë gështenjë prej kadifeje, kremoze – kjo është ajo që e bën këtë supë vërtet të hollë dhe të jashtëzakonshme!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 400 g gështenja
 • 700-900 ml lëng pule
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lugë gjelle miell
 • 100 ml krem, 10%
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qrojini gështenjat e freskëta dhe lërini të zhyten në ujë të mjaftueshëm gjatë natës.
 2. Të nesërmen hidhni gështenjat me ujë të valuar që të shkëputet lëkura e dytë.
 3. Më pas shpëlajini me ujë të ftohtë.
 4. Vendosni të përgatiturat gështenjat në një tenxhere shtoni.
 5. Shtoni një kupë gjalpë.
 6. Spërkatni miellin.
 7. Hidhni lëngun e pulës dhe kripën sipas shijes.
 8. I ziejini nën një kapak në zjarr mesatar derisa gështenjat të zbuten.
 9. Pasi gështenjat të jenë zbutur, shtoni këto Hiqini pjesë-pjesë dhe bëjeni pure me blenderin e dorës.
 10. Mund të shtohet çdo herë pak lëng mishi në mënyrë që konsistenca të jetë homogjene.
 11. E vendosim përsëri përzierjen e gështenjave në tenxhere dhe e përziejmë mirë. .
 12. Rrumbullakoseni me krem te nxehte dhe cdo gje mire E perziejme.
 13. Hiqni supen me geshtenja nga zjarri dhe e leme te qendroje edhe 5 minuta.
 14. Supen e vendosim ne pjata ose ne supe tureens dhe e sherbejme per darke ose dreke.

Vegla

 • tas
 • tenxhere
 • lugë
 • thikë
 • blender dore
 • gokë