Supë kremoze me kërpudha me patate, hudhër dhe trumzë

Supë kremoze me kërpudha me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

E butë dhe kremoze me lëngun e pulës është e shijshme dhe e plotësuar bukur me trumzë, qepë dhe hudhër. Supa me kërpudha ngrohëse ka shije të mirë për të gjithë familjen dhe përgatitet shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë kremoze me kërpudha me patate
Supë kremoze me kërpudha me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

E butë dhe kremoze me lëngun e pulës është e shijshme dhe e plotësuar bukur me trumzë, qepë dhe hudhër. Supa me kërpudha ngrohëse ka shije të mirë për të gjithë familjen dhe përgatitet shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 qepë
 • 3 thelpinj hudhër
 • 550-600 g kërpudha, kafe
 • 1-2 patate, të mëdha
 • 2 lugë vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • 2 degë trumzë
 • 800-850 ml pulë stok
 • 500-700 ml ujë
 • piper, sipas shijes
 • majdanoz, për servirje

Udhëzime

 1. Prisni qepën dhe hudhrën.
 2. Kërpudhat çerek.
 3. Patatet i prisni në copa jo shumë të vogla.
 4. Ngrohni vajin në një tenxhere në zjarr mesatar.
 5. Skuqini qepët dhe hudhrat për 5 -7 minuta, shtojme Sezonin me kripe dhe perziejme.
 6. Shtojme kerpudhat, patatet, gjethet e trumzes, legen dhe ujin.
 7. Hidhni uje aq sa te mbulohen te gjithe perberesit.
 8. Verini te ziejne dhe uleni pak zjarrin. .
 9. 20-30 minuta Gatuani derisa kërpudhat dhe patatet të zbuten.
 10. Supën e pastroni me një blender zhytjeje.
 11. Ruajeni me kripë dhe piper.
 12. Nëse supa është shumë e trashë, shtoni pak ujë.
 13. Shërbejeni supën me kërpudha me majdanoz të freskët.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • blender dore
 • lugë përzierje