Supë kremoze me kërpudha me qumësht kokosi, hudhër dhe trumzë

Supë kremoze me kërpudha me qumësht kokosi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 42 minuta

Shija delikate e qumështit të kokosit e plotëson në mënyrë të përkryer këtë të trashë dhe të përzemërt me aromën e pasur të perimeve dhe trumzës. E pazakontë në shije dhe e përgatitur mjaft shpejt, kjo supë me kërpudha do të jetë një shtesë e mrekullueshme për çdo vakt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë kremoze me kërpudha me qumësht kokosi
Supë kremoze me kërpudha me qumësht kokosi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 42 minuta

Shija delikate e qumështit të kokosit e plotëson në mënyrë të përkryer këtë të trashë dhe të përzemërt me aromën e pasur të perimeve dhe trumzës. E pazakontë në shije dhe e përgatitur mjaft shpejt, kjo supë me kërpudha do të jetë një shtesë e mrekullueshme për çdo vakt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Vlim, Zhjerim, pjekje | Menu: Supa, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 450g kërpudha
 • 1 qepë
 • 6-8 thelpinj hudhër
 • ½ lugë vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 degë trumzë
 • 400ml qumësht kokosi
 • 750ml lëng perimesh
 • majdanoz, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Kërpudhat i grini në kubikë.
 3. Qepni dhe hudhrën në kubikë të vegjël.
 4. Ngrohni vajin e ullirit në një tenxhere.
 5. Skuqini perimet për 2-3 minuta.
 6. Kërpudhat, kripë dhe shtojme piper.
 7. I ziejme ne zjarr te ulet per 8-10 minuta duke perzier here pas here.
 8. Shto trumze, qumesht kokosi dhe lëng mishi.
 9. Zjere ne zjarr te ulet per rreth 10-15 minuta, me pas hiqet deget e trumzes.
 10. Vendosim gjysma e supës me kërpudha në blender dhe bëjeni pure në konsistencën e dëshiruar.
 11. Kthejeni supën me pure në tenxhere.
 12. Përzieni mirë të gjithë supën dhe vazhdoni të gatuani për 2-3 minuta.
 13. Spërkatni majdanoz të grirë mbi supë me kërpudha dhe përzieni të freskët. buke.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • pan
 • përzierëse qëndrimi