Supë kremoze me lazanja me mish të grirë, salcë domate dhe fletë lazanje

Supë kremoze me lazanja me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Lasagna është një pjatë e preferuar – po për një supë? Për sa i përket përbërësve, supa të kujton padyshim klasiken italiane dhe është shumë ushqyese, kremoze dhe e shijshme. Mishi i derrit, viçi ose një kombinim i tyre është i përshtatshëm për përgatitjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë kremoze me lazanja me mish të grirë
Supë kremoze me lazanja me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Lasagna është një pjatë e preferuar – po për një supë? Për sa i përket përbërësve, supa të kujton padyshim klasiken italiane dhe është shumë ushqyese, kremoze dhe e shijshme. Mishi i derrit, viçi ose një kombinim i tyre është i përshtatshëm për përgatitjen.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 3-4 lugë vaj vegjetal
 • 500g mish viçi i bluar
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 qepë
 • 3 thelpinj hudhër
 • 2 lugë pastë domate
 • 650 g salcë domate
 • ¼ lugë çaji speca të kuq
 • ½ lugë rigon të thatë
 • 2 lugë majdanoz të thatë
 • 1 lugë borzilok të thatë
 • 1500-1600 ml lëng pule
 • 8-9 fletë lasagne
 • 100g mocarela
 • 40-50g parmixhano
 • 200g rikota
 • Bimë barishte, të freskëta, për shije

Udhëzime

 1. Ngrohni 2 lugë gjelle vaj vegjetal në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 2. Shtoni mishin e grirë dhe skuqeni për rreth 5-7 minuta.
 3. Përziejini shpesh për të shmangur kokrrat e mëdha.
 4. Më pas rregulloni me kripë dhe piper sipas shijes dhe hiqeni nga zjarri.
 5. Qëroni qepën dhe priteni në copa të vogla.
 6. Qëroni thelbin e hudhrës dhe gjithashtu prisni në copa të vogla.
 7. Ngrohni vajin e mbetur vegjetal në një tenxhere.
 8. Si pari shtoni qepët dhe kaverdisim për rreth 5 minuta.
 9. Më pas shtoni hudhrën dhe më shumë Skuqini për 1-2 minuta.
 10. Shtoni pastën e domates, salcën e domates, specat e kuq, rigonin, majdanozin dhe borzilokun.
 11. Më pas përzieni mishin e grirë të grirë. .
 12. Hidhni lëngun e pulës mbi të gjitha dhe ziejini perimet.
 13. Ndërkohë shtoni fletët e lazanjës të copëtuara në disa copa më të vogla.
 14. Fletët e lazanjës shtoni në supë dhe ziejini për rreth 10 minuta.
 15. I grini mocarela ne rende te trashe dhe parmixhani ne rende te holle.
 16. Para se ta servirni, rregulloni rikotën dhe dy djathrat e grira në pjata.
 17. Spërkateni supën me lazanja me barishte të freskëta të grira, nëse dëshironi.

Vegla

 • tegan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • rende