Supë kremoze me misër me qepë dhe erëza

Supë kremoze me misër me qepë dhe erëza

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 32 minuta

Supa e misrit me qepë dhe erëza jo vetëm që ka shije të shijshme, por është edhe super e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur. Supa kremoze e misrit shijon veçanërisht mirë me baguette të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë kremoze me misër me qepë dhe erëza
Supë kremoze me misër me qepë dhe erëza

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 32 minuta

Supa e misrit me qepë dhe erëza jo vetëm që ka shije të shijshme, por është edhe super e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur. Supa kremoze e misrit shijon veçanërisht mirë me baguette të freskët.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto, valoj, zierje | Menu: supave | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 350 g misër
 • 1 qepë
 • 1 lugë gjelle miell
 • 250 ml lëng pule, ose ujë
 • 350 ml qumësht
 • 35 g gjalpë
 • 1 lugë erëza
 • 1 gjethe dafine

Udhëzime

 1. Prisni imët qepën dhe skuqeni në gjalpë.
 2. Shtoni miellin, përzieni dhe kaurdisni edhe për një minutë. Gjethja e dafinës.
 3. Zilni gjithçka së bashku për 10-15 minuta.
 4. Hiqni gjethen e dafinës dhe bëni pure supën me një blender. edhe 7 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • blender