Supë kremoze me qepë me patate, krutona dhe krem

Supë kremoze me qepë me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ai kremoz me patate dhe krem është tepër i butë dhe i shijshëm. E rafinuar me sheri dhe trumzë, supa merr një shije pikante dhe një aromë të mrekullueshme. Qepët fillimisht skuqen me hudhrën dhe më pas zihen me patatet. Kështu, përgatitja është mjaft e thjeshtë, në mënyrë që fillestari të mund të sillet shumë shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë kremoze me qepë me patate
Supë kremoze me qepë me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ai kremoz me patate dhe krem është tepër i butë dhe i shijshëm. E rafinuar me sheri dhe trumzë, supa merr një shije pikante dhe një aromë të mrekullueshme. Qepët fillimisht skuqen me hudhrën dhe më pas zihen me patatet. Kështu, përgatitja është mjaft e thjeshtë, në mënyrë që fillestari të mund të sillet shumë shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

 • 500-600 g qepë
 • 350 g patate
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2-3 degë trumzë
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 800-1000 ml
 • lëng pule, ose lëng perimesh
 • 100 ml krem
 • kripë, pas Shijes
 • piper i zi, për shije
 • 1 lugë gjelle sheri
 • barishte, sipas shijes, sipas dëshirës
 • Kruton, sipas shijes, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Qrojini perimet.
 2. Prisni qepët në çerek rrathë, prisni patatet në copa të vogla.
 3. Shtypni hudhrën dhe copëtoni trumzën.
 4. Thni gjalpin në një tenxhere në zjarr mesatar.
 5. Shtoni qepët dhe kaverdisim derisa të marrin ngjyrë të artë, përziejmë vazhdimisht.
 6. Shtoni hudhrën dhe gatuajeni edhe për një minutë.
 7. Shtoni patatet dhe shtoni lëngun.
 8. Lëreni të gjithë të gatuhet për rreth 20-25 minuta derisa perimet të zbuten.
 9. Haqeni supën nga zjarri, lëreni të ftohet pak dhe përziejeni duke përdorur një blender.
 10. Shtoni kremin, kripën, piperin, trumzën dhe sherin.
 11. Kthejeni në zjarr dhe ziejini për 7-10 minuta të tjera.
 12. Spërkateni supën e përfunduar me qepë me krutona dhe barishte përpara se ta shërbeni.

Në varësi se sa e trashë dëshironi të jetë supa me qepë, shtoni pak a shumë lëng mishi.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tepsi me fund të rëndë
 • blender dore