Supë kremoze pule me patate, krem dhe perime

Supë kremoze pule me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një super e thjeshtë por shumë e shijshme dhe e përzemërt për të gjithë familjen. Me shumë pak mundim, këtu përgatitet një supë kremoze që është jo vetëm e shijshme, por edhe shumë mbushëse. Pula dhe perimet fillimisht zihen dhe më pas bëhen pure. I rafinuar me krem, ky meze ka një konsistencë ideale.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë kremoze pule me patate
Supë kremoze pule me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Një super e thjeshtë por shumë e shijshme dhe e përzemërt për të gjithë familjen. Me shumë pak mundim, këtu përgatitet një supë kremoze që është jo vetëm e shijshme, por edhe shumë mbushëse. Pula dhe perimet fillimisht zihen dhe më pas bëhen pure. I rafinuar me krem, ky meze ka një konsistencë ideale.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: supave | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 4-5 patate
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 1 fileto pule
 • 1 L ujë
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • 500 ml krem

Udhëzime

 1. Qrojini perimet dhe pritini në copa të mesme.
 2. Shtojeni në një tenxhere me pulën.
 3. Shtoni ujin, kripën dhe piperin.
 4. I gatuani derisa perimet të zbuten.
 5. Pasi përbërësit Kur të jenë zier , hiqeni.
 6. Pulen e presim ne copa te vogla, perimet i presim me blender dore.
 7. Kthejini te dyja ne masen.
 8. Rrumbullakoseni me krem.
 9. Supen e leme te zieje.
 10. Hiqni supen e pules. nga zjarri dhe servireni menjehere .

Nëse dëshironi një strukturë homogjene të supës së pulës, filetoja e pulës mund të grihet me një blender dore.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • qëruese