Supë me kungull Hokkaido me qepë, hudhër dhe krem

Supë me kungull Hokkaido me qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kur vjen vjeshta, ju ndiheni si një supë ngrohëse! Ky kungull i lehtë, kremoz Hokkaido është supa më e mirë e vjeshtës me pak kalori, me pak yndyrë dhe e shkëlqyer për sezonin e lagësht dhe të ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë me kungull Hokkaido me qepë
Supë me kungull Hokkaido me qepë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kur vjen vjeshta, ju ndiheni si një supë ngrohëse! Ky kungull i lehtë, kremoz Hokkaido është supa më e mirë e vjeshtës me pak kalori, me pak yndyrë dhe e shkëlqyer për sezonin e lagësht dhe të ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Zilje, zierje | Menu: Supa, Vegjetariane | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 600 g kungull
 • 1 qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë lëng perimesh/pastë erëzash
 • 600-700 ml ujë
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • barishte, për shije
 • Ajkë kosi, për shije
 • Farat e kungullit, për shije

Udhëzime

 1. Qeni kungullin Hokkaido dhe priteni ne copa te medha.
 2. Qeroni qepet dhe pritini ne kubik.
 3. Ne nje tenxhere kaurdisni qepet ne vaj ulliri derisa te jene te tejdukshme dhe shtoni hudhren e shtypur.
 4. Shtoni kungullin copa dhe mbusheni me ujë.
 5. Pasta erëzave / Shtoni lëngun e perimeve dhe lëreni supën të ziejë për rreth 18 minuta derisa kungulli të zbutet.
 6. Supën e kungujve e pastroni me blender dore, e rregulloni me kripë dhe piper.
 7. Shërbejeni supën e kungullit Hokkaido me fara dhe barishte kungulli ose salcë kosi.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tenxhere
 • shtypje hudhre
 • blender
 • lugë përzierje