Supë me perime e bërë nga patate, karrota dhe brinjë të tymosur

4 persona | 35 minuta

Sidomos në sezonin e ftohtë ose në mot me shi, shpesh keni dëshirë për pak ngrohtësi. Kjo recetë supe është e thjeshtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur, por ka shije edhe më ushqyese. Çdo i zakonshëm me perime të stinës do të jetë edhe më i shijshëm nëse i shtoni mish.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Supë me perime e bërë nga patate
Supë me perime e bërë nga patate

4 persona | 35 minuta

Sidomos në sezonin e ftohtë ose në mot me shi, shpesh keni dëshirë për pak ngrohtësi. Kjo recetë supe është e thjeshtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur, por ka shije edhe më ushqyese. Çdo i zakonshëm me perime të stinës do të jetë edhe më i shijshëm nëse i shtoni mish.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 3-4 patate
 • 1 karotë
 • 400 g brinjë derri të tymosur
 • 1200 ml ujë
 • 1 qepë
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • ¾ lugë çaji kripë
 • piper i zi, sipas shijes
 • barishte, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qërojini patatet, pritini në copa sa një kafshatë.
 2. Qëroni dhe prisni hollë karotat.
 3. Patatet, karotat dhe brinjët vendosini në tenxhere.
 4. Mbusheni me ujë, lërini të ziejnë dhe ziejini për rreth 15- 20 minuta .
 5. Qojmë qepën dhe e presim imët.
 6. Ngrohim vajin vegjetal në një tigan dhe kaurdisim qepët për rreth 5-6 minuta.
 7. Më pas shtojmë në supë qepët e skuqura.
 8. Redezojmë supën me kripë dhe piper.
 9. Lërini gjithçka të gatuhet së bashku për 5 minuta të tjera.
 10. Spërkateni supën me barishte përpara se ta shërbeni dhe shijojeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan