Supë me perime me patate, kunguj të njomë dhe domate

Supë me perime me patate

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo supë e pasur me perime me patate, patëllxhan, kunguj të njomë, speca, karrota dhe lulelakër është ngopëse dhe tepër e shijshme! Supa shumëngjyrëshe me pak kalori me një shumëllojshmëri perimesh është e përkryer për një drekë apo darkë të lehtë. Supa është e pasur me vitamina dhe ka shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Supë me perime me patate
Supë me perime me patate

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kjo supë e pasur me perime me patate, patëllxhan, kunguj të njomë, speca, karrota dhe lulelakër është ngopëse dhe tepër e shijshme! Supa shumëngjyrëshe me pak kalori me një shumëllojshmëri perimesh është e përkryer për një drekë apo darkë të lehtë. Supa është e pasur me vitamina dhe ka shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: supave | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 1 patëllxhan
 • 1 kungull i njomë
 • 1 spec i kuq
 • 1 patate
 • 2 l ujë
 • kripë, sipas shijes
 • 1 karotë
 • 1 qepë
 • 1 lugë gjelle yndyrë vegjetale
 • 1 domate
 • 250 g lulelakër, në lule
 • kopër, për shije

Udhëzime

 1. Qrojini patatet.
 2. Pattenet, kungulleshkat, specat dhe patatet. pushoni Perimet: Shtoni patëllxhanin, kungulleshkat dhe specat.
 3. Karotat i grini me një rende të trashë.
 4. Prisni qepët.
 5. Skuqini të dyja në një tigan me vaj të ngrohur derisa të marrin ngjyrë të artë.
 6. Prejeni domatin në copa të vogla.
 7. Kur perimet të jenë zier përgjysmë, rreth 10 minuta apo më shumë, shtoni lulelakrën.
 8. Shtoni në tenxhere karotat, qepët dhe domatet.
 9. Lëreni supën me perime të gatuhet për rreth 2 minuta me kapak.
 10. Prisni imët koprën dhe qepët e freskëta.
 11. Supës së perimeve të gatshme i shtoni barishtet dhe e shërbeni të ngrohtë.
 12. Kjo supë me perime shkon shumë me një bagutë ose brusketë.

rafinuar me barishte, supa me perime ka shije shumë aromatike.

Vegla

 • qëruese patate
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • spatula
 • tenxhere